Πήρε μόνο το βαθμό στην Μίκρα

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η ομάδα βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ απο τον Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015, στον πρώτο του επίσημο αγώνα της ομάδας για το 2018, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Volley League Πάμε Στοίχημα 2017-18, το απόγευμα της Τετάρτης 3 Ιανουαρίου.

Ο Δικέφαλος δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με αποτέλεσμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ  να βρίσκεται πίσω με 8-6, με τους γηπεδούχους να αναγκάζουν τον προπονητή του ΠΑΟΚ να καλέσει σε τάιμ άουτ τους παίχτες του στο 11-7.Ο Δικέφαλος πλησίασε στο σκορ με 12-11,αλλά παρόλο που κατάφερε να τρέξει ένα σερί 3-0, το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ  βρίσκει και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά με 16-14.Ο τεχνικός του Δικεφάλου κάλεσε και δεύτερο τάιμ άουτ στο 19-16 αλλά η ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με το πρώτο σετ να τελειώνει 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα του αλλά δεν τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό με το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να τον βρίσκει πίσω με 8-5.Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι και παρέμειναν μπροστά με 14-10, με τον κόουτς του Δικεφάλου να καλεί 2 φορές τάιμ άουτ στο 14-10 και στο 20-14, όμως η ομάδα δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ με το σετ να κλείνει 25-19.

Στο τρίτο σετ οι Πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν εμφανώς πιο βελτιωμένοι στο παιχνίδι και βρέθηκαν μπροστα με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.Ο Δικέφαλος συνέχισε να προηγείται, και με τριπλό μπλοκ πάνω στον Εφραιμίδη έκανε το 10-14.Στη συνέχεια το σύνολο του Ντανιέλε Ρίτσι, με ένα πλασέ του Πελεκούδα στο 20-21 αλλά και έναν άσσο  του Κουμεντάκη σε πολύ κρίσιμο σημείο, κατάφερε να πάρει προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του 3ου σετ όπου έκλεισε με 22-25, μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένη ώστε να κάνει την ανατροπή  και βρέθηκε αρχικά μπροστά με 2-5.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά αλλά ο Δικέφαλος με πόντους των Μαρτίνεζ, Σαφράνοβιτς και Πελεκούδα έφτασε το σκορ στο 14-18.Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το σκορ να είναι υπέρ των Πρωταθλητών Ελλάδας, το σετ να τελειώνει με 21-25 και τον Δικέφαλο να ισοφαρίζει σε 2-2.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να ξεπεράσει την αντίσταση των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να χάσει το σετ με 15-11 γνωρίζοντας έτσι την ήττα με 3-2.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-20
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14,25-19
3ο σετ: 5-8, 12-16, 20-21, 22-25
4ο σετ: 5-8, 13-16, 15-21, 21-25
5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-10,15-11

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-19, 22-25, 21-25, 15-11)

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 6 (1/1 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 15 (11/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. - 20% άριστες), Εφραιμίδης 22 (19/32 επ., 3 άσσοι, 57% υπ. - 33% άριστες), Φέργκιουσον 10 (5/7 επ., 5 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (19/42 επ., 4 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 69% υπ. - 50% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης, Ελευθερίου.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 11 (7/22 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 24% άριστες), Τακουρίδης 17 (11/18 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 5 (1/2 επ., 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 12 (10/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 38% άριστες), Γκιόν 25 (20/37 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 67% υπ. - 30% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 3 (3/7 επ.), Σωτηρίου.