«Ακούμπησε» την πρόκριση...

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Στο β' γύρο της ημιτελικής φάσης του League Cup «Νίκος Σαμαράς», ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 5 Δεκεμβρίου στο PAOK Sports Arena τον Ολυμπιακό, του οποίου και επικράτησε με 3-0, μην καταφέρνοντας ωστόσο να πάρει την πρόκριση στην τελική φάση του θεσμού, η οποία κρινόταν στο «χρυσό» σετ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τους: Ιλίνιχ, Τακουρίδη, Φιλίποφ, Βαν Ντάικ, Χαραλαμπίδη και λίμπερο τον Στεφάνου στην αρχική του σύνθεση, προηγήθηκε με 4-2, ενώ στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στο +3, 7-4 και 13-10. Ο Δικέφαλος, στην εξέλιξη του σετ, είχε να αντιμετωπίσει την αντίσταση των αντιπάλων, οι οποίο ισοφάρισαν σε 19-19, περνώντας μάλιστα μπροστά στο σκορ, 20-21. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ, με ψυχολογία, πάθος και θέληση, ισοφάρισαν σε 23-23, και παρ’ ότι έμειναν πίσω, 23-24, με ένα σερί 3-0, έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 26-24 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι», ενώ είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 13-10, ένα μικρό κενό διάστημα, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενουμένους να φέρουν το παιχνίδι στα «ίσια», 14-14. Η εξέλιξη του σκορ έβρισκε τις δύο ομάδες ισόπαλες μέχρι το 18-18, οπότε και ο ΠΑΟΚ πήρε «αέρα» δύο πόντων, 20-18, για να κάνει τελικά το 2-0 σετ, με 25-21 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 7-7, με τον Δικέφαλο να πατάει... γκάζι, παίρνοντας ένα προβάδισμα +3 πόντων, 11-8. Με ένα σερί, οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 11-11, με την ισοπαλία να διατηρείται μέχρι το 13-13. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδωσαν και πάλι τον καλύτερό τους εαυτό, χτίζοντας σταδιακά μια διαφορά των +4 πόντων, 17-13. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, οι «ασπρόμαυροι» δεν έχασαν στιγμή τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-22, κάνοντας το 3-0 σετ, σκορ που έστειλε τον αγώνα στο... «χρυσό» σετ, το οποίο έκρινε την πρόκριση.

Στο «χρυσό» σετ, οι δύο ομάδες  πήγαιναν ισόπαλες μέχρι το 2-2, με τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω στο σκορ για δύο πόντους, 2-4 και 4-6. Το τάιμ άουτ βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ για τέσσερις πόντους, 6-10, μειώνοντας, ωστόσο, στην επιστροφή σε 7-10. Οι «ασπρόμαυροι» δεν κατάφεραν να κατακτήσουν και το... «χρυσό» σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 9-15 τελικό σκορ.

O ΠΑΟΚ άσκησε ένσταση, λόγω δύο λάθος διαιτητικών αποφάσεων, στην οποία ζητάει επανάληψη του «χρυσού» σετ.

Ο ΠΑΟΚ, στη σημερινή αναμέτρηση, εμφανίστηκε εξαιρετικά ανανεωμένος και βελτιωμένος, ενώ έδειξε πως με την προσθήκη του νεαποκτηθέντα Βαν Ντάικ, η δυναμική της ομάδας αλλάζει αισθητά... Παρά την εξαιρετική του εμφάνιση, ωστόσο, δεν πήρε την πρόκριση στον τελικό του League Cup με τους παίκτες και τον προπονητή Κώστα Δεληκώστα να στρέφουν την προσοχή τους στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 26-24, 25-21, 25-22

Χρυσό σετ: 9-15