Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ

Επιστροφή στις νίκες έκανε ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, ο οποίος επικράτησε του Κρόνου Αγ. Δημητρίου το μεσημέρι της Κυριακής 8 Δεκεμβρίου στο PAOK Sports Arena με 79-69 τελικό σκορ, παρά την απουσία της Alexis Vaioletama, η οποία υπέστη ρήξη χιαστού στην προηγούμενη αναμέτρηση.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, αν και στο ξεκίνημα πήρε προβάδισμα, 5-2, έδωσε το δικαίωμα στις φιλοξενούμενες στη συνέχεια να προηγηθούν με 7-12 και 8-13, το οποίο όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς με ένα σερί 5-0, ισοφάρισε σε 13-13, κλείνοντας τελικά την περίοδο, προηγούμενος με 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Δικεφάλου, βγάζοντας πάθος, αν και βρέθηκαν ισόπαλες στο 23-23, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τρίποντο της Αθηνάς Λέξα, 28-25, ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς στο +6, 32-26. Οι «ασπρόμαυρες» δεν έχασαν στιγμή τον έλεγχο του αγώνα, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρα, προηγούμενες με 39-31.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος, έχοντας πάρει τις κατάλληλες ανάσες και ακολουθώντας πιστά το πλάνο του, ανέβασε σταδιακά το δείκτη της διαφοράς, 44-33 και, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στις φιλοξενούμενες, "εκτόξευσε" το προβάδισμά του στο +15, ολοκληρώνοντας την περίοδο με 62-47 σκορ.

To τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς σε όλη τη διάρκεια οι «ασπρόμαυρες» έκαναν σωστή διαχείριση του σκορ και τελικά αναδείχθηκαν νικήτριες με 79-69.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, στη σημερινή αναμέτρηση, πήρε την πολυπόθητη νίκη που θα τον ανεβάσει ψυχολογικά, αλλά και... βαθμολογικά!

Στην επόμενη αγωνιστική, ο Δικέφαλος αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΚΑΟ Μελισσίων την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 και ώρα 14:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ - Κρόνος Αγ. Δημητρίου: 79-69

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-31, 62-47, 79-69

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Χατζηδάκη, Καρλάφτη 8, Λύμουρα 4, Κωτούλα 7, Σύρρα 12, Λέξα 11, Ταρπάγκου 21, Κουμαντσιώτου, Καρακούλα, Τζέλου, Mulligan 14, Κιλαζίδου 2