Μεγάλο βήμα πρόκρισης επί Ουκρανικού εδάφους για τον ΠΑΟΚ!

Η ομάδα βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας την ουκρανική Μπάρκομ Καζάνι Λβιβ για τη φάση των «32» του CEV Cup, με το Δικέφαλο να επικρατεί της ουκρανικής ομάδας με 1-3.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ δε δυσκολεύτηκε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα, 3-6 και 4-8, ανοίγοντας στη συνέχεια τη διαφορά στο +6, 7-13. Διατηρώντας τον ίδιο ρυθμό, οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με +8, 11-19 και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 16-25 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 10-10, οπότε και ο Δικέφαλος έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους να προηγηθούν με 12-10. Η αντίδραση των παικτών του ΠΑΟΚ δεν άργησε να έρθει, καθώς ισοφάρισαν αρχικά σε 12-12 και, έπειτα, πέρασαν μπροστά στο σκορ, 12-15. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, οι «ασπρόμαυροι» δεν έχασαν στιγμή... το προβάδισμα και έκαναν το 0-2 σετ με 21-25 σκορ.

Ίδια με αυτή του δευτέρου σετ ήταν η εικόνα του τρίτου, με τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες μέχρι το 7-7 και τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω στο σκορ με 8-7. Η ισοπαλία ξαναήρθε, 8-8 και κράτησε μέχρι το 11-11, οπότε και ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω για δύο πόντους, 13-11. Το σκορ, από εκεί και έπειτα, κρινόταν στον πόντο, με το σετ τελικά να καταλήγει στους αντιπάλους με 25-22, οι οποίοι μείωσαν σε 1-2 σετ

Το τέταρτο και τελευταίο σετ, ήταν ντέρμπι μέχρι και το 10-10, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, εκτοξεύοντας την διαφορά σε κομβικό σημείο του σετ στους έξι πόντους, 13-19. Ο Δικέφαλος διατήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος και κατέκτησε το σετ με σκορ 19-25, κάνοντας το 1-3.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης για τους «16» του CEV Cup, καθώς πήρε καθαρή νίκη επί Ουκρανικού εδάφους και υποδέχεται την Μπαρκόμ στις 19 Δεκεμβρίου με στόχο να τελειώσει την... δουλειά.

Τα σετ: 16-25, 21-25, 25-22, 19-25