Και τώρα το βλέμμα στις εγχώριες διοργανώσεις!

Στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των «32» του CEV Cup, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena το απόγευμα της Πέμπτης 19 Δεκεμβρίου 2019 την ουκρανική Barkom Kazhany Lviv, από την οποία γνώρισε την ήττα, μην καταφέρνοντας έτσι να πάρει την... πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος, παρατασσόμενος με τους: Μάρσαλ, Χαραλαμπίδη, Φιλίποφ, Γάτση, Βαν Ντάικ, Ιλίνιχ και λίμπερο τον Στεφάνου στην αρχική του σύνθεση, πορεύτηκε ισόπαλος με τους φιλοξενούμενους μέχρι το 5-5, οπότε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, 7-6. Η ισοπαλία ήρθε ξανά στο 9-9, με τους «ασπρόμαυρους» να σηκώνουν κεφάλι στο 11-9, μην καταφέρνοντας, ωστόσο, να διατηρήσουν το προβάδισμα, 11-11. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» μέχρι το 17-17, οπότε και ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω για δύο πόντους, 17-19 και 18-20. Μην καταφέρνοντας να κάνουν την ανατροπή, το σετ κατέληξε στους αντιπάλους με 22-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ, επηρεασμένοι από την εξέλιξη του πρώτου σετ, βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, 5-7, με τη διαφορά να ανοίγει σταδιακά, 6-10. Παρ’ ότι κατάφεραν να πλησιάσουν, 8-10 και να διατηρήσουν χαμηλά τη διαφορά έως το 11-13, από εκεί και έπειτα, ένα κενό διάστημα, επέτρεψε στη φιλοξενούμενη Μπάρκομ να ανοίξει το δείκτη της διαφοράς στους έξι πόντους, 11-17. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να μειώσουν, 15-19 και 16-20, ωστόσο, αυτό δε στάθηκε αρκετό, με το δεύτερο σετ να καταλήγει και πάλι στους αντιπάλους με 21-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος, μετά την ισοπαλία στο 3-3, έμεινε πίσω στο σκορ για τρεις πόντους, 3-6, με τη διαφορά στο σκορ να διατηρείται μέχρι το 10-13. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, ο ΠΑΟΚ παρέμενε πίσω στο σκορ, 15-20, προσπαθώντας να κάνει την αντεπίθεσή του στην εκπνοή, όπου μείωσε σε 19-21 και 20-22. Οι «ασπρόμαυροι» δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με το σετ να λήγει με 23-25 σκορ και το παιχνίδι να πηγαίνει στο... «χρυσό» σετ.

Στο «χρυσό» σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 7-7, οπότε και ο Δικέφαλος έμεινε πίσω για τρεις πόντους, 7-10. Οι «ασπρόμαυροι» δεν τα... παράτησαν και, με πάθος και ένα σερί 3-0, ισοφάρισαν σε... 10-10, ενώ αμέσως μετά πέρασαν μπροστά στο σκορ, 11-10 και 12-11. Η ισοπαλία ήρθε ξανά στο 12-12, με τον Ίλινιχ να δίνει ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, 14-13, μην διατηρώντας το όμως, με το «χρυσό» σετ και την πρόκριση να καταλήγουν στους αντιπάλους με 14-16.

Ο Δικέφαλος, δεν εμφανίστηκε ανταγωνιστικός στη σημερινή αναμέτρηση και, παρά τη νίκη επί ουκρανικού εδάφους, δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τους «16» του CEV Cup.

ΠΑΟΚ - Barkom Kazhany Lviv: 0-3 («χρυσό» σετ: 14-16)

Αναλυτικά τα σετ: 22-25, 21-25, 23-25
«Χρυσό» σετ: 14-16

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Μάρσαλ 8 (6/20 επ., 2 άσσοι, 66% υπ. - 41% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Γάτσης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Βαν Ντάικ 17 (15/37 επ., 2 μπλοκ), Ιλίνιχ 11 (6/24 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 40% υπ. - 10% άριστες) / Στεφάνου (λ, 79% υπ. - 57% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (1/2 επ., 14% υπ. - 0% άριστες), Εφραιμίδης.