Έχει δρόμο... το πρωτάθλημα!

Στην 1η αγωνιστική του β' γύρου του Πρωταθλήματος της Α1 Μπάσκετ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου αντιμετώπισε στο κλειστό της Λεωφόρου τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 91-57.

Ο Δικέφαλος, με τις απουσίες της Alexyz Vaioletama και της Χρύσας Κιλαζίδου, παρατάχθηκε στην αναμέτρηση με τις: Λολίτα Λύμουρα, Φαίη Κωτούλα, Ελένη Σύρρα, Ανθούλα Ταρπάγκου και Μaggie Mulligan στην αρχική του σύνθεση.

Στην πρώτη περίοδο, το κενό διάστημα των πρώτων λεπτών άφησε τις «ασπρόμαυρες» πίσω στο σκορ, με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 20-14. Η κακή ψυχολογία των παικτριών του Δικεφάλου επέτρεψε το άνοιγμα της  διαφοράς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 45-25.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με το τρίτο οκτάλεπτο να κλείνει με 69-40 και την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 91-57 τελικό σκορ.

Η ομάδα αφήνει πίσω της τη σημερινή αναμέτρηση, καθώς γνωρίζει ότι το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος και όχι ένα σπριντ...

Επόμενη αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ την Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2019 με τον ΟΣΦΠ.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ: 91-57

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-25, 69-40, 91-57