"Κονσέρτο" για πολυβόλα

Κατηγορία: Μπάσκετ Γυναικών
Tην πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Μπάσκετ Γυναικών πέτυχε ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ το μεσημέρι της Κυριακής στο Παλατάκι, καθώς επικράτησε της ομάδας του Αθηναϊκού με 82-74 για την 11η αγωνιστική και τελευταία του Α' γύρου.

Στο πρώτο δεκαλεπτο ο Δικέφαλος ξεκίνησε πολύ δυναμικά και κατάφερε να πάρει μια διαφορά δέκα πόντων με την περίοδο να κλείνει 24-14.Οι παίκτριες του Β. Μασλαρινού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο και με σωστές επιθέσεις και την πολύ καλή άμυνα, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες για 14 πόντους στο ημίχρονο 40-26.Στο δεύτερο ημίχρονο η ροή του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τον Δικέφαλο να έχει πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας, εντός και εκτός περιφέρειας με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 65-51. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ευτύχησε να έχει σε καλή μέρα όλα του τα ατού με μόνο μελανό σημείο ό,τι η Αμερικανίδα Kierra Μallard αγωνίστηκε λίγο, καθώς πόνεσε στο τραυτισμένο της πόδι και αποχώρησε περιμένοντας πλήρη εκτίμηση απο το ιατρικό επιτελείο για την κατάστασή της.Απο τις παίκτριες που αγωνίστηκαν καμία δεν υστέρησε ειδικά στον επιθετικό τομέα όπου η ομάδα παρουσίασε πλουραρισμό στο σκοράρισμα και μεγάλη ευστοχία εντός και εκτός περιφέρειας κάτι που αποδεικνύουν οι 82 πόντοι που τελικά πέτυχε.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Πρωτέα Βούλας.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 24-14, 40-26, 65-51, 82-74

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Αθηναϊκός ΑΣ Βύρωνα: 82-74