Εύκολα στα προημιτελικά ο ΠΑΟΚ

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ ανδρών πήρε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα επικράτησε του Πήγασου Πολίχνης με 0-3.

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Τερζή, Βαν ντε Ντρις, Χαραλαμπίδη, Μάρσαλ, Μπιέλιτσα, Σωτηρίου και λίμπερο τον Στεφάνου.

Στο πρώτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αποδεικνύοντας την διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, παίρνοντας σαφές προβάδισμα με 10-16. Σταδιακά, ο Δικέφαλος ανέβαζε την τιμή της διαφοράς, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα είχαν τον έλεγχο καθ'όλη την διάρκεια του. Ο ΠΑΟΚ αν και μπήκε δυνατά, μετέτρεψε σε «ντέρμπι» τους τελευταίους πόντους. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις, 18-21, ωστόσο μετά από κείνο το σημείο ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με επίθεση του Μάρσαλ με 19-25.

Στο τρίτο σετ, δόθηκε η ευκαιρία στον Κώστα Δεληκώστα να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής, δίνοντας χρόνο σε όλους τους αθλητές του. Ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, κατακτώντας το σετ με 16-25 που του έδωσε παράλληλα και τη νίκη πρόκριση στον προημιτελικό με 0-3.

Εν κατακλείδι, ο ΠΑΟΚ χρησιμοποίησε τον αγώνα ως ένα ξεμούδιασμα ενόψει του αγώνα με τον ΟΣΦΠ, δίνοντας χρόνο στους νεοφερμένους άσσους του, τεστάροντας παράλληλα την αγωνιστική ετοιμότητα ολόκληρου του συνόλου.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η βράβευση του Πήγασου από τον δήμαρχο Πολίχνης, προς τον ΠΑΟΚ και πιο συγκεκριμένα προς τον Πρόεδρο του ΤΑΑ, Αντώνη Τσαλόπουλο, για την περσινή κατάκτηση κυπέλλου στην Ιεράπετρα από τον Σύλλογο μας.