«Μάγκικο» διπλό στη Νέα Φιλαδέλφεια!

Κατηγορία: Χάντμπολ Ανδρών

Παρά τις οκτώ απουσίες που είχε, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το... διπλό από τη Νέα Φιλαδέλφεια, επικρατώντας του τοπικού Ιωνικού με 26-28.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Κυπραίο, Παλάσκα, Κωστακίδη Π., Μπαλτζατζή, Μαστορογιάννη, Τσαναξίδη και τερματοφύλακα τον Κριούτσκοφ.

Σ'ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, ο ΠΑΟΚ αν και κυνηγούσε στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του, κατάφερε με καλή άμυνα και ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, να επιστρέψει από το 7-3, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος στο σκορ με 10-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος μπήκε... φουριόζος από τα πρώτα λεπτά, δημιουργώντας ένα προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων, 15-19. Έχοντας τον Κριούτσκοφ σε πολύ καλή μέρα, οι «μάγκες με τα ασπρόμαυρα» με σύμμαχο την εμπειρία τους έκαναν διαχείριση του προβαδίσματος μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, 20-25. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι... ψαλίδισαν την διαφορά στα τρία τέρματα, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει με το... διπλό από τη Νέα Φιλαδέλφεια με 26-28.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Αλέξη Παπαβασίλη, στις 8 Φεβρουαρίου κόντρα στον Δούκα στο Κλειστό Γήπεδο της Νεάπολης.

Ημίχρονο: 10-11

Τελικό: 26-28

Πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 7-3, 9-6, 10-8, 10-11(ημχ), 12-16, 15-19, 18-23, 20-25, 23-27, 26-28

ΠΑΟΚ(Αλέξης Παπαβασίλης): Κωστακίδης Π. 8, Παλάσκας 8, Μπαλτατζής, Κοκώνης 2, Γιαννακίδης Ι., Αποστόλου, Εμμανουήλ, Τσαναξίδης 6, Κωστακίδης Θ., Μαστορογιάννης 3, Γιορανίδης, Κυπραίος 1, Γιαννακίδης Κ., Κριούτσκοφ