Σαν Σήμερα: «Να τοι, να τοι, οι Πρωταθλητές!»

Κατηγορία: Π.Α.Ε. ΠΑΟΚ

Σαν Σήμερα, το 2018, ο ΠΑΟΚ κατατροπώνει την ΑΕΚ για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε τελικό κυπέλλου Ελλάδος, νικώντας την με 0-2 και στέλνοντας μήνυμα ηθικού πρωταθλητή.

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό αποκλείοντας σε διπλούς αγώνες τον Πανιώνιο, με ισάριθμες νίκες. Αντίθετα, οι «κιτρινόμαυροι» χρειάστηκαν ένα γκολ στις καθυστερήσεις για να περάσουν επί της ΑΕΛ με 1-0, αφού στον κάμπο είχαν ηττηθεί με 2-1.

Σε έναν αγώνα αρκετά ηλεκτρισμένο λόγω των γεγονότων που σημάδεψαν το πρωτάθλημα της αγωνιστικής περιόδου 2017-18, οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου, έδωσαν ένα πραγματικό ρεσιτάλ ποδοσφαίρου μέσα στην έδρα του αντιπάλου τους.

Σαν σήμερα, 11 Μαΐου 2018: «Να τοι, να τοι, οι πρωταθλητές!»

Με τους φίλους του ΠΑΟΚ να έχουν γεμίσει από νωρίς τις κερκίδες του ΟΑΚΑ που τους αντιστοιχούν, ξεκίνησε ένα πραγματικό σόου εκτός αγωνιστικού χώρου.

Η εικόνα αυτή, φαίνεται να ενέπνευσε τους παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα κυρίαρχοι εντός του αγωνιστικού χώρου, με την εμφάνιση τους να εναρμονίζεται πλήρως με αυτή του... ασπρόμαυρου κόσμου.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 0-0, αποτέλεσμα φυσικά που αδικούσε την προσπάθεια των «ασπρόμαυρων» οι οποίοι είχαν χάσει πληθώρα ευκαιριών, μεταξύ άλλων και πέναλτι στο οποίο αστόχησε ο Πρίγιοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με αρχηγικό διάταγμα, αφού ο Αντελίνο Βιεϊρίνια μετέτρεψε σε γκολ στο 65ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση το φάουλ, το οποίο είχε κερδίσει ο Κάνιας, βάζοντας πραγματικά «φωτιά» στην κερκίδα των φίλων του ΠΑΟΚ.

Τα επόμενα λεπτά ήταν μαρτυρικά για την ομάδα της ΑΕΚ, η οποία έβλεπε τους αέρινους παίκτες του ΠΑΟΚ να δημιουργούν αλλεπάλληλες ευκαιρίες, τις οποίες ωστόσο δεν μετουσίωναν σε γκολ.

Το γκολ που... τελείωσε την ομάδα της Αττικής ήρθε στο 92ο λεπτό, αφού ο Πέλκας έσπρωξε στο κενό τέρμα την μπάλα μετά από χαμηλή παράλληλη σέντρα του Πρίγιοβιτς.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης ήταν το έναυσμα του συνθήματος «Να τοι, να τοι, οι πρωταθλητές» από την... ασπρόμαυρη κερκίδα, η οποία έγινε μάρτυρας ενός παθιασμένου παιχνιδιού από πλευράς παικτών ΠΑΟΚ, με το τελικό 0-2 να αδικεί ως ένα σημείο την απίστευτη προσπάθεια των παικτών του Ράζβαν Λουτσέσκου.

Οι Αντελίνο Βιεϊρίνια και Στέλιος Μαλεζάς σήκωναν στον Αττικό ουρανό το 6ο κύπελλο της ιστορίας του ποδοσφαιρικού ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (82’ Μαλεζάς), Κάνιας, Μαουρίσιο, Τζάλμα Κάμπος (51’ Μακ), Πέλκας, Μπίσεσβαρ (74’ Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς.