Άνετη φιλική νίκη επί του Φιλίππου Βέροιας

Νίκη και στο δεύτερο φιλικό για το τμήμα Χάντμπολ Ανδρών του ΠΑΟΚ, το οποίο διεξήχθη στο «Σπίτι του Χάντμπολ», με αντίπαλο τον Φίλιππο Βέροιας, με το Δικέφαλο να επικρατεί εύκολα με 38-21.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, αποδεικνύοντας την ανωτερότητά του με το… καλημέρα, καθώς προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 7-3. Ανάλογη συνέχεια υπήρξε και στα μέσα του ημιχρόνου, όπου με σκορ 11-6 ο Δικέφαλος έλεγχε πλήρως το παιχνίδι. Στο τέλος του πρώτου μέρους, με ένα επιθετικό «ξέσπασμα» και παράλληλα εξαιρετική αμυντική προσήλωση, ο ΠΑΟΚ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 20-10, κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά 10 τερμάτων.

Εξίσου σοβαρός παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς με «όπλο» την εξαιρετική του άμυνα, προηγήθηκε 23-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το παιχνίδι στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, δίχως να επιτρέπει στον αντίπαλό του να πλησιάσει στο σκορ, ενώ παράλληλα με χαρακτηριστική επιθετική ευστοχία, αύξησε τη διαφορά στο 30-15. Ο προπονητής του Δικεφάλου, Παναγιώτης Γούσιος, μοίρασε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, οι οποίοι ανταπεξήλθαν στο μέγιστο βαθμό, φτάνοντας σε μία ευρεία νίκη με σκορ 38-21.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-3, 9-5, 11-6, 15-8, 20-10 (ημχ), 22-10, 23-11, 27-14, 29-15, 32-19, 38-21

ΠΑΟΚ (Γούσιος-Περβανάς): Τσαναξίδης 5, Τζωρτζίνης 3, Μέντουριτς 4, Κυριακίδης 2, Γιορανίδης 1, Καβουσανάκης 3, Χατζηλίας 1, Παπαγιώτας, Στογιάνοβιτς 2, Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης, Παλάσκας 3, Λιάπης 2, Αποστόλου 4, Σεϊρεκίδης 5, Καραγκιοζόπουλος 3, Βελισσαρίου