Το βλέμμα στην κατάκτηση του τίτλου!

Στη δεύτερη αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Βόλεϊ Κ20 Κοριτσιών, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2x2 στις νίκες, επικρατώντας αυτή τη φορά επί του Ναυάρχου Βότση με 3-0 σετ.

Τα κορίτσια του Δικεφάλου, στο πρώτο σετ, μπήκαν δυνατά, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 4-1. Οι «ασπρόμαυρες», μην αφήνοντας περιθώρια στις αντιπάλους τους για αντίδραση, έχτισαν σταδιακά μία διαφορά των +8 πόντων, 11-3, την οποία διατήρησαν και στη συνέχεια, 14-6. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τον ΠΑΟΚ στο +9, 19-10, για  να το κατακτήσει τελικά με 25-18 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ, διατηρώντας τον ίδιο ρυθμό με αυτόν του πρώτου σετ, πήρε ένα προβάδισμα των +8 πόντων, 9-1, με τις αντιπάλους, σε εκείνο το σημείο, να προβάλουν σθεναρή αντίσταση, μειώνοντας, αρχικά, σε 10-6 και, έπειτα, σε 11-9. Τα κορίτσια του Δικεφάλου, όμως, δεν το άφησαν έτσι... και, με ένα σερί, άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στο +7, 16-9. Με σωστή διαχείριση και μεγάλη συγκέντρωση, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν στην κατάκτηση του δεύτερου σετ, με 25-17 σκορ, γράφοντας το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, μπήκαν αποφασισμένες και, με το πόδι στο γκάζι, βρέθηκαν στο +9, 12-3, εκτοξεύοντας στη συνέχεια τη διαφορά στο +11, 17-6. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, οι «ασπρόμαυρες» δεν έχασαν στιγμή τον έλεγχο και, τελικά, αναδείχθηκαν νικήτριες του σετ με 25-15 και του αγώνα με 3-0.

Ο ΠΑΟΚ, έχοντας πραγματοποιήσει δύο εξαιρετικές εμφανίσεις στους δύο πρώτους αγώνες της τελικής φάσης, στρέφει πλέον την προσοχή του στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική, όπου θα αντιμετωπίσει τον Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil την Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 17:00, με μοναδικό στόχο τη νίκη!

ΠΑΟΚ - ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-18, 25-17, 25-15

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Χαριτωνίδης): Τερζόγλου 8 (5/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιόγκα 4 (4/9 επ.), Πιλιτσίδου 4 (4/15 επ.), Ηλιοπούλου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιχοπούλου 10 (10/23 επ., 53% υπ.), Κυπαρίσση 13 (12/27 επ., 1 άσσος, 38% υπ.) / Παπαδοπούλου (λ, 83% υπ.), Τσώνη, Αινάλη Ισ., Αινάλη Ι. 1 (1/2 επ., 40% υπ.), Φουργκατσιώτη 1 (1 άσσος), Λόλα 4 (3/10 επ., 1 άσσος)