«Αεράτος» ο Δικέφαλος κόντρα στον Αερωπό στην πρεμιέρα!

Στην πρεμιέρα της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 19 Σεπτεμβρίου 2020 στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα τον Αερωπό Έδεσσας, του οποίου και επικράτησε με 27-23.

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Σεϊρεκίδη, Τζωρτζίνη, Λιάπη, Στογιάνοβιτς, Παλάσκα, Παπαβασίλη και στο τέρμα τον Γκίγκοφ, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, ωστόσο με τις δυνατές άμυνες να κυριαρχούν, πορεύτηκε ισόπαλος με τον αντίπαλο μέχρι το 4-4, οπότε και πήρε το προβάδισμα, 5-4 και 6-5. Η διαφορά ανέβηκε στα δύο γκολ, 8-6, με τους «ασπρόμαυρους» να τη διατηρούν και στη συνέχεια, 10-8. Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Απόστολος Παλάσκας, με προσωπικό του γκολ, ανέβασε για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα για τον Δικέφαλο στα +3 γκολ, 11-8 και 12-9. Παρά την προσπάθεια των αντιπάλων να μειώσουν τη διαφορά, 12-10, ο Λευτέρης Σεϊρεκίδης διαμόρφωσε και πάλι το προβάδισμα στο +3, 13-10. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επιστροφή, ο ρυθμός ανέβηκε και κυριάρχησαν και πάλι οι σκληρές άμυνες, με τους αντιπάλους με ένα σερί 0-2 να ισοφαρίζουν σε 14-14. Οι «ασπρόμαυροι», όμως, αντέδρασαν άμεσα και ανέβασαν και πάλι το δείκτη στο +2, 16-14 και 17-15. Ο Γιώργος Παπαβασίλης, πετυχαίνοντας το τρίτο του προσωπικό γκολ, έκανε το 18-15 για τον ΠΑΟΚ, ενώ στη συνέχεια, οι δυνατές άμυνες των «ασπρόμαυρων» δημιούργησαν καλές συνθήκες στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ανέβει η διαφορά στα +5 γκολ, 23-18. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες του Πάνου Γούσιου κράτησαν τον έλεγχο του ρυθμού και, διαχειριζόμενοι σωστά τις καταστάσεις, διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 27-23.

Με την τελευταία αγωνιστική αναμέτρηση να τοποθετείται στα τέλη του Φεβρουαρίου, επτά ολόκληρους μήνες πριν, οι αθλητές κατά την επιστροφή τους στην ενεργό δράση, έβγαλαν πάθος, διάθεση και όρεξη και, ακολουθώντας πιστά το πλάνο τους, έφτασαν στην πρώτη νίκη της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Το δικαιολογημένο άγχος της πρεμιέρας αντισταθμίστηκε με την ποιότητα και το βάθος του ρόστερ, που ήταν και ο καταλυτικός παράγοντας, ο οποίος έκρινε την έκβαση του αγώνα.

Πλέον, ο Δικέφαλος στρέφει την προσοχή του στη 2η αγωνιστική της Handball Premier, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΣΧ Πυλαίας το Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2020.

ΠΑΟΚ - Αερωπός Έδεσσας: 27-23

Ημίχρονο: 14-12