Επικράτησε του Ολυμπιακού και πάει τελικό!

Στο 1ο Τουρνουά «Λεωνίδεια 2020», το οποίο διοργανώνει ο Α.Ο. Λαμίας 2013 μαζί με τον Δήμο Λαμίας, συμμετέχει ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στο δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό, του οποίου και επικράτησε με 3-2 σετ, παίρνοντας το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό του τουρνουά.

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, και, ενώ πορεύτηκε ισόπαλος μέχρι το 3-3 με τον αντίπαλο Ολυμπιακό, στη συνέχεια με ένα σερί δύο πόντων, έκανε το 5-3. Η ισοπαλία ήρθε ξανά στο 6-6 και κρατήθηκε μέχρι το 9-9, οπότε και οι «ασπρόμαυρες» έχτισαν μία διαφορά το +3 πόντων, 12-9, την οποία διατήρησαν μέχρι το 17-14 και διεύρυναν λίγο αργότερα στο +4, 18-14. Ο Δικέφαλος, κρατώντας τα ηνία της αναμέτρησης, έκανε το 19-14, με τον Ολυμπιακό να καλεί τάιμ άουτ σε εκείνο το σημείο του σετ. Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, στην επιστροφή, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +7, 22-15,  και, παρά το γεγονός, ότι οι αντίπαλες προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 22-17, έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-18 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος δε διατήρησε τον ίδιο ρυθμό με αυτόν του πρώτου σετ, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στις αντίπαλες να περάσουν μπροστά στο σκορ, 2-6 και 5-8. Η εξέλιξη του σετ, βρήκε τον ΠΑΟΚ πίσω για επτά πόντους, 10-16, ωστόσο σε εκείνο το σημείο, ήρθε η αντίδραση, με την ψαλίδα να κλείνει τη διαφορά στον ένα πόντο, 16-17, ενώ λίγο αργότερα έφερε στα «ίσια» το παιχνίδι, κάνοντας το 21-21. Τα κορίτσια του Μιχάλ Μάσεκ, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, ωστόσο, με το σετ να κλείνει με 22-25 σκορ και να γίνεται το 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του Μιχάλ Μάσεκ, πάτησαν δυνατά στο γήπεδο και πήραν το προβάδισμα, 5-4, ανοίγοντας έπειτα τη διαφορά στο +5, 10-5. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, οι «ασπρόμαυρες» κρατήθηκαν στο +5 μέχρι το 15-10, οπότε και επέτρεψαν στις αντίπαλες με ένα σερί να ισοφαρίσουν, 15-15. Δεν το άφησαν έτσι όμως… και με την αντίδραση να έρχεται άμεσα, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ πήραν και πάλι το προβάδισμα, 18-15 και 20-18. Η διαφορά ανέβηκε για το Δικέφαλο στο +4, 24-20, ωστόσο, στην εκπνοή του σετ, οι αντίπαλες ισοφάρισαν σε 24-24. Η εξέλιξη βρήκε τον ΠΑΟΚ να έχει και πάλι το προβάδισμα, 25-24, και να κάνει τελικά το 2-1 σετ, κατακτώντας το με 26-24 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 5-1, με τις αντίπαλες να ισοφαρίζουν σε 5-5 και την ισοπαλία να διατηρείται μέχρι το 7-7, οπότε και τα κορίτσια του ΠΑΟΚ έμειναν πίσω στο σκορ, 7-10. Οι «ασπρόμαυρες» επέτρεψαν στις αντίπαλες να εκμεταλλευτούν τις συνθήκες και να ανοίξουν το σκορ, 9-17, ωστόσο με ένα σερί 3-0, μείωσαν σε 12-17 και 15-19. Οι «ασπρόμαυρες» κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους τρεις πόντους, 21-24, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι παραπάνω από το σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 21-25 σκορ.

Στο τάι-μπρεΐκ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 6-6. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ ενεργοποίησε το μπλοκ του, το οποίο του έδωσε συνεχομένους πόντους. Έτσι, ο Δικέφαλος «ξέφυγε» με τρεις σε κομβικό σημείο του αγώνα, 11-8. Συνεχίζοντας την πολύ καλή δουλειά στο μπλοκ, ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το προβάδισμα, 13-11, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-12, με τον Δικέφαλο να «απαντά» με πάιπ της Κουμπούρα, 14-12. Ένα 0-2 σερί, έφερε το τάι-μπρεΐκ σε παράταση, 14-14. Εκεί, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε... θρίλερ, με τον ΠΑΟΚ να είναι ικανότερος και ψυχραιμότερος, παίρνοντας το τάι μπρέικ με 19-17 σκορ και την νίκη με 3-2 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ απέδειξε πως ο προγραμματισμός οδήγησε στη δημιουργία ενός συνόλου, το οποίο μπορεί να πρωταγωνιστήσει τη φετινή σεζόν, να είναι ανταγωνιστικό και να διεκδικήσει αυτά που του αξίζουν!

Πλέον, ο Δικέφαλος στρέφει την προσοχή του στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου 3 Οκτωβρίου 2020, όπου θα αντιμετωπίσει τη Θέτιδα Βούλας στις 18:30 το απόγευμα.

Στο πλευρό της ομάδας παρευρέθηκε και ο διοικητικός υπεύθυνος του τμήματος και επίτιμο μέλος της ασπρόμαυρης οικογένειας, κ. Κώστας Αμοιρίδης.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: 3-2

Αναλυτικά τα σετ: 25-18, 22-25, 26-24, 21-25, 19-17

ΠΑΟΚ. (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 18 (12/19 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Καλαντάτζε 14 (7/18 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μερτέκη 16 (12/33 επ., 4 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Κούμπουρα 21 (16/45 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Βεργίδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Πότοκαρ 14 (10/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 36% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 66% υπ. - 45% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου 1 (1/3 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Κυπαρίσση 3 (3/5 επ.), Μπρουκς.