Αήττητος στον πρώτο γύρο ο ΠΑΟΚ

Κατηγορία: Χάντμπολ Ανδρών

Νίκη και στην Βέροια για το τμήμα χάντμπολ ανδρών του ΠΑΟΚ, το οποίο επικράτησε του τοπικού Φιλίππου με 29-32, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Στο πρώτο μέρος, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ξεκινώντας με ένα σερί 0-3 χάρη σε γκολ των Τσαναξίδη, Στογιάνοβιτς και Λιάπη. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια, 7-7. Ένα 0-4 σερί από πλευράς ΠΑΟΚ άνοιξε και πάλι την διαφορά, 7-11, με το ημίχρονο να κλείνει με τους «ασπρόμαυρους» μπροστά με πέντε τέρματα 11-16.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος μάζεψε την διαφορά στα πρώτα λεπτά, 13-16, με τον Δικέφαλο στη συνέχεια να κάνει διατήρηση του αποτελέσματος, καθώς ΠΑΟΚ κρατούσε σταθερά τον Φίλιππο σε απόσταση τριών και τεσσάρων τερμάτων. Στο τελευταίο τέταρτο το παιχνίδι εξελίχθηκε «ντέρμπι», με τον Φίλιππο να μειώνει στο γκολ, 23-24 και τον ΠΑΟΚ να απαντά με τον Μέντουριτς, 23-25. Περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη το παιχνίδι απέκτησε «άγρια ομορφιά» με το σκορ να είναι στο 27-28. Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Άρσιτς να σταματάει τον Κωστακίδη σε τετ α τετ, ενώ ο Παπαβασίλης στην επόμενη φάση ευστόχησε και πάλι για το 28-30. Περίπου 20 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Λούκα Στογιάνοβιτς «υπέγραψε» τη νίκη του Δικεφάλου, κάνοντας το 29-31. Το τελικό 29-32 έδωσε στον ΠΑΟΚ την πέμπτη νίκη του, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο της Α' φάσης του πρωταθλήματος.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η ενός λεπτού σιγή που κρατήθηκε εις μνήμη του Γιώργου Καλύβα.

Στο δια ταύτα, ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες του Παναγιώτη Γούσιου να διαχειρίζονται άρτια την αναμέτρηση. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος δεν έχασε την ψυχραιμία του παρά την μείωση του σκορ, παίρνοντας την πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα. Πλέον οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν την διακοπή για να... φορτίσουν τις μπαταρίες τους ενόψει της απαιτητικής συνέχειας.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση στις 14 Νοεμβρίου απέναντι στον Αερωπό ManDynamic στην Έδεσσα, για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου.

Φίλιππος Βέροιας- ΠΑΟΚ: 29-32

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 5-6, 7-8, 9-12, 10-13, 11-16 (ημχ), 15-18, 17-22, 20-23, 24-25, 26-28, 29-32

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 3, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης, Παλάσκας 6, Τσαναξίδης 1, Μέντουριτς 3, Λιάπης 3, Αποστόλου 1, Κυριακίδης, Στογιάνοβιτς 9, Σεϊρεκίδης 4, Καραγκιοζόπουλος 1, Τζωρτζίνης, Καβουσανάκης