Νίκη και πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ!

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Στο δεύτερο παιχνίδι της Α' Φάσης του θεσμού του Λιγκ Καπ, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Φίλιππο Βέροιας, του οποίου επικράτησε με 0-3 σετ και πετυχαίνοντας το 2x2 των νικών πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τους: Άγκανιτς, Κουμεντάκη, Τακουρίδη, Ντεσποτόφσκι, Σωτηρίου, Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα +2 πόντων, 2-4. Ο πόντος του Κουμεντάκη άνοιξε τη διαφορά στο +3, 4-7, με τους «ασπρόμαυρους» να τη διατηρούν ως το 7-10, οπότε και οι γηπεδούχοι έβγαλαν τη δική τους αντίδραση, μειώνοντας σε 10-11 και 11-12. Σε εκείνο το σημείο, η ισοπαλία ακολούθησε, 12-12, με τον αντίπαλο Φίλιππο Βέροιας να καταφέρνει να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα, 13-12. Ο Δικέφαλος ακολουθούσε στο σκορ μέχρι το 17-17, όταν πήρε και πάλι το προβάδισμα, 17-18 και έχτισε μία διαφορά των +2 πόντων, 17-19, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος, κάνοντας το 0-1 σετ με 24-26 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος δεν διατήρησε τον ίδιο ρυθμό με το πρώτο, επιτρέποντας στον αντίπαλο να πάρει ένα προβάδισμα +3 πόντων, 5-2. Αν και οι «ασπρόμαυροι» επανέφεραν άμεσα την ισορροπία, 5-5, δεν κατάφεραν να την κρατήσουν, με τον Φίλιππο Βέροιας να εκμεταλλεύεται και πάλι τις συνθήκες και να περνάει μπροστά στο +3, 9-6 και 10-7. Ο Δικέφαλος ανέβασε το ρυθμό του και κατάφερε να ισοφαρίσει, στη συνέχεια, σε 12-12, με τη συνέχεια να είναι ιδιαίτερα απαιτητική, αφού και οι δύο ομάδες ήταν πολύ ανταγωνιστικές, πορευόμενες ισόπαλες μέχρι το 20-20. Στην εκπνοή, το ξέσπασμα των παικτών του Δικεφάλου διαμόρφωσε το τελικό 22-25 και το 0-2 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος πήρε ένα προβάδισμα +2 πόντων, 1-3, το οποίο άνοιξε στο +3, 2-5. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ, παραμένοντας σταθεροί, άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στο +4, 5-9 και 7-11, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν με +5 πόντους, 9-14. Οι "ασπρόμαυροι" διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 11-16, όταν με ένα σερί 3-0, οι αντίπαλοι μείωσαν σε 14-16. Η διαφορά των δύο πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 16-18, σημείο στο οποίο ο Δικέφαλος άνοιξε την ψαλίδα στο +4, 16-20 και 17-21 και διατηρώντας το προβάδισμα έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 21-25 και της νίκης-πρόκρισης με 0-3 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, με μία πολύ καλή εμφάνιση στους δύο αγώνες που έδωσε στη Βέροια, απέναντι στον Ηρακλή και τον Φίλιππο, κατάφερε να πετύχει το στόχο του, που δεν ήταν άλλος από την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού του Λιγκ Καπ.

Πλέον, ο προπονητής Κώστας Δεληκώστας και οι αθλητές στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Volley League 2020-2021, η οποία είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020.

Φίλιππος Βέροιας - ΠΑΟΚ: 0-3

Αναλυτικά τα σετ: 24-26, 22-25, 21-25

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 31% άριστες), Σωτηρίου 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 20% άριστες), Τακουρίδης 5 (5/5 επ.), Ντεσποτόβσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 18 (16/32 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/4 επ.), Καπετανίδης, Μπούτος.