EHF Cup: Έκανε το 5X5 η ZRK Bjelovar

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Το τμήμα χάντμπολ γυναικών, ΠΑΟΚ Mateco, προετοιμάζεται πυρετωδώς για τους διπλούς αγώνες κόντρα στην κροατική ZRK Bjelovar, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του EHF European Cup.

Το κροατικό πρωτάθλημα συνεχίζεται κανονικά, με την αντίπαλο του ΠΑΟΚ Mateco να πραγματοποιεί νίκη επί της Zrinski με 24-32, για την εξ' αναβολής 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η αντίπαλος του Δικεφάλου στο EHF European Cup, ήταν ανώτερη από τα πρώτα κιόλας λεπτά από την Zrinski, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ZRK Bjelovar μπροστά στο σκορ με 10-15.

Η προτελευταία του βαθμολογικού πίνακα και ένα εκ των φαβορί για υποβιβασμό, Zrinski, δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, με την Bjelovar να ανοίγει όλο και περισσότερο την διαφορά. Το τελικό 24-32, έδωσε την πέμπτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις, η οποία την εδραίωσε μάλιστα στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος με 10 βαθμούς, έχοντας μάλιστα τρία(!) λιγότερα παιχνίδια από την τέταρτη Osijek.

Ατομικά, ξεχώρισαν στον τομέα του σκοραρίσματος οι Ema Guskic με 8 τέρματα και Ana Malec με 7 τέρματα.

Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι βάση πάντα επίσημου προγράμματος της ZRK Bjelovar για το 2020. Αναμένονται ωστόσο να οριστούν τα τρία αναβληθέντα παιχνίδια, με τις ημερομηνίες αυτών να είναι άγνωστες μέχρι στιγμής.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-6, 4-8, 6-9, 8-13, 10-15(ημχ), 11-17, 13-19, 15-24, 17-25, 22-27, 24-32

ZRK Bjelovar: Nikšić 3, Pifar 1, Tolić 1, Guskić 8, Pratljačić 1, Pratljačić, Tvorić 1, Sofić, Gavrić, Čagalj 3, Pokopac, Gašparović 4, Ivanda 3, Malec 7, Pratljačić, Sofić, Pokopac