Με νίκη επί του Φίλιππου Βέροιας ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ!

Στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Volley League, μετά από τη μακρόχρονη διακοπή του λόγω της πανδημίας του COVID-19, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Βέροια, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον τοπικό Φίλιππο στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, του οποίου και κατάφερε να επικρατήσε με 0-3, ξεκινώντας τη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Ντεσποτόφσκι, Άγκανιτς, Τακουρίδη, Ντεν Ντρις, Σωτηρίου, Κουμεντάκη και λίμπερο τον Κοκκινάκη στην αρχική του σύνθεση, αν και επέτρεψε στο Φίλιππο Βέροιας να πάρει το προβάδισμα με 3-1, ισοφάρισε άμεσα σε 3-3 και πήρε το προβάδισμα, 3-4. Ο Δικέφαλος, αν και είχε το προβάδισμα με +2 πόντους, 6-8, έδωσε το δικαίωμα στο Φίλιππο να σηκώσει «κεφάλι», ύστερα από ένα σερί 4-0, και να περάσει μπροστά στο σκορ, 10-8 και 12-10. Σε εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυροι», απάντησαν με ένα σερί 3-0, περνώντας μπροστά και πάλι στο σκορ με 12-13. Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα, δεν άφησαν περιθώρια στον γηπεδούχο Φίλιππο, και έχτισαν μία διαφορά των +6 πόντων, 14-20, την οποία και διατήρησαν, κάνοντας το 0-1 σετ με 19-25 σκορ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, η διαφορά κρινόταν στον πόντο, 4-5, με τον ΠΑΟΚ να δίνει το δικαίωμα στον Φίλιππο Βέροιας να πάρει προβάδισμα, 11-7, το οποίο και διατήρησε μέχρι το 15-12. Οι παίκτες του Δικεφάλου αντέδρασαν, φέρνοντας το παιχνίδι στα «ίσια», 15-15, και παρ’ ότι η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 17-17, κατάφεραν να προηγηθούν, 18-21 και να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 22-25.

Στο τρίτο σετ, αν και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ, 6-5, αντέδρασε άμεσα, χτίζοντας σταδιακά μία διαφορά των +4 πόντων, 10-14, την οποία διατήρησε, παρά τις εναλλαγές στο σκορ, μέχρι το 18-22. Αν και σε εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος βρέθηκε να προηγείται με 19-24, οι αντίπαλοι κατάφεραν να μειώσουν σε 23-24 και να ισοφαρίσουν τελικά σε 24-24 και 25-25. Ο ΠΑΟΚ δεν το άφησε έτσι και με ένα σερί δύο πόντων, έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-27 και της νίκης με 0-3 σετ.

Φίλιππος Βέροιας - ΠΑΟΚ: 0-3

Αναλυτικά τα σετ: 19-25, 22-25, 25-27
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Βένος, Λαναράς, Γραμματεία: Ψάρρα.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 19-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 23-25

3ο σετ: 8-7, 11-16, 17-21, 25-27

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 22 (17/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 14% άριστες), Φερέλ 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 50% υπ. - 36% άριστες), Μπότσης, Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 29% υπ. - 12% άριστες), Σωτηρίου 5 (5/16 επ., 42% υπ. - 21% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Ντεσποτόφσκι 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 30 (24/44 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 71% υπ. - 41% άριστες).