«Λύγισε» στο τάι-μπρέικ...

Για την 4η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Φοίνικα Σύρου στο PAOK Sports Arena, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ.

Τη νότα του «ντέρμπι» στο παιχνίδι επιβεβαίωσε απόλυτα το πρώτο σετ. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στους πρώτους πόντους, με τον ΠΑΟΚ να έχει σε τρομερή μέρα τον διαγώνιο του, Bram Van Den Dries. Ο Φοίνικας μπορεί στα μέσα του σετ να πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων, 12-16, αλλά ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση μειώνοντας σε πρώτη φάση σε 19-21 και στέλνοντας το σετ στην «παράταση», 24-24. Με τους κρίσιμους πόντους του σετ να κρίνονται από το VAR, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να περάσει μπροστά, με το σετ να καταλήγει στον Φοίνικα με 27-29 (0-1).

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που κυριάρχησε. Οι δύο ομάδες όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο σετ, μπήκαν πηγαίνοντας μαζί στο σκορ. Στα μέσα του σετ, ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, με τους Κουμεντάκη, Van Den Dries να δίνουν το έναυσμα της αντεπίθεσης. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά τριών πόντων, 21-18, η οποία τον βοήθησε να ισοφαρίσει τα σετ με 25-23 (1-1).

«Καρμπόν» με το δεύτερο σετ ήταν η εικόνα του τρίτου. Ο Φοίνικας ήταν εκείνος που προηγούνταν στην πρώτη διακύμανση, 7-8, ωστόσο στη συνέχεια ο Δικέφαλος έκανε την ανατροπή στα μέσα, 16-15. Στη συνέχεια με τον Van Den Dries να κάνει... πάρτι, ο ΠΑΟΚ πήρε μικρή διαφορά σε κομβικό σημείο, 21-19. Ο Φοίνικας «απάντησε», και το σετ οδηγήθηκε σε παράταση, 24-24. Εκεί, οι «ασπρόμαυροι» ήταν εκείνοι που διατήρησαν την ψυχραιμία τους, κάνοντας την ανατροπή στα σετ με 26-24 (2-1).

Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος μπήκε νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και το... πλήρωσε. Οι Κυκλαδίτες πήραν από νωρίς διαφορά ασφαλείας, 5-8, την οποία αύξησαν στην συνέχεια, 11-16. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, ωστόσο δεν τα κατάφερε, με το παιχνίδι να οδηγείται στο τάι-μπρέικ μετά το 18-25 (2-2).

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Φοίνικα να διατηρεί ένα προβάδισμα ασφαλείας 1-2 πόντων μέχρι και την αλλαγή πλευρών, 6-8. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, 9-9. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 0-2 σερί, 9-11, διατηρώντας σε κομβικό σημείο το προβάδισμα, 10-13. Ο Δικέφαλος μείωσε σε 13-14, ωστόσο ο Φοίνικας με 13-15 έκανε το 2-3 και πήρε τη νίκη.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ πλήρωσε το γεγονός των πολλών χαμένων σέρβις απέναντι σε ένα σκληροτράχηλο και αξιόμαχο αντίπαλο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, την Τετάρτη 27 Ιανουαρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας απέναντι στον Παναθηναϊκό, για την 5η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών.