Του στοίχισαν οι απουσίες μετά το πρώτο σετ...

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena το απόγευμα της Κυριακής 31 Ιανουαρίου 2021 τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Βαν Ντεν Ντρις, Πριγιέν, Άγκανιτς, Σωτηρίου, Εβάντρο, Τακουρίδη, και λίμπερο τον Κοκκινάκη, προηγήθηκε με 2-0, ανοίγοντας στη συνέχεια τη διαφορά στο +4, 6-2. Παρ’ ότι οι αθλητές του Δικεφάλου κατάφεραν να κρατήσουν τον έλεγχο μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ, 14-9, το ίδιο δε συνέβη και στη συνέχεια, δίνοντας το δικαίωμα στους αντιπάλους να μειώσουν σε 15-14 και να ισοφαρίσουν σε 16-16. Η ισοπαλία διατηρήθηκε στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες και τον ΠΑΟΚ να παλεύει να πάρει τη διαφορά των +2 πόντων για την κατάκτηση του σετ, κάτι που ωστόσο δεν κατάφερε με το σετ να λήγει με 25-27 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, δεν ακολούθησε την ίδια πορεία με το πρώτο, αφήνοντας τον φιλοξενούμενο να προηγηθεί με 2-5 και στη συνέχεια με 7-13. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 10-18, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να προσπαθούν να βγάλουν αντίδραση, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να μειώσουν το σκορ και το σετ να λήγει με 18-25.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες μέχρι το 9-9, οπότε και ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ για δύο πόντους, 9-11. Οι «ασπρόμαυροι» δεν το άφησαν έτσι, ισοφαρίζοντας σε 11-11 και περνώντας μπροστά στο σκορ, προηγήθηκαν με 14-12. Η ισοπαλία ήρθε ξανά στο 15-15, με τον ΠΑΟΚ να μένει ξανά πίσω στο σκορ, 16-18 και να μην καταφέρνει να πάρει κάτι παραπάνω από το σετ, το οποίο έληξε με 18-25 σκορ.

Ο Δικέφαλος, κατά την εξέλιξη του αγώνα έμεινε χωρίς τους Άγκανιτς και Πριγιέν, οι οποίοι εξαιτίας ενοχλήσεων δεν κατάφεραν να αγωνιστούν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα, πλέον στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι της Τετάρτης 3 Φεβρουαρίου 2021, όπου υποδέχεται τον ΑΟΠ Κηφισιάς στο PAOK Sports Arena στις 18:00.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: 0-3

Τα σετ: 0-3 (27-29, 18-25, 18-25) σε 93'

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Πιγιέν 1 (1 άσσος), Άγκανιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 38% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Εβάντρο 16 (15/27 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 27% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 14 (12/40 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/3 επ.), Κομητούδης, Κανέλλος, Μπούτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 24% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 19 (17/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Έγκλεσκανς 22 (19/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης, Όκολιτς 9 (8/11 επ., 1 μπλοΚ0 / Ζήσης (λ, 79% υπ. - 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2 μπλοκ), Κασαμπαλής.