Νίκη επί του ΑΟΝΣ Μίλων για τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του δευτέρου γύρου

Ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volley League, υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 6 Φεβρουαρίου 2021 την ομάδα του ΑΟΝΣ Μίλων, του οποίου και επικράτησε με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, o oποίος παρατάχθηκε με τους: Παπαλεξίου, Κομητούδη, Άγκανιτς, Κουμεντάκη, Εβάντρο, Ντεν Ντρις και λίμπερο Κοκκινάκη στην αρχική του σύνθεση, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, ανοίγοντας τη διαφορά σε 7-3. Ωστόσο, ένα σερί των αντιπάλων, έφερε το παιχνίδι στα "ίσια", με το σκορ να διαμορφώνεται σε 8-8. Οι "ασπρόμαυροι" κατάφεραν και πάλι να σηκώσουν "κεφάλι" και να περάσουν μπροστά στο σκορ, με την ψαλίδα της διαφοράς να αγγίζει το +4, 15-11, ωστόσο, με τα λάθη να τους "στοιχίζουν", επέτρεψαν στον Μίλωνα να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά στο σκορ, κάτι που ωστόσο δεν συνεχίστηκε, με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει δυνατά και να φτάνει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-21 σκορ.

Ο Δικέφαλος, με ανεβασμένη την ψυχολογία από την κατάκτηση του πρώτου σετ, μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 4-2. Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα, "χωρίς φρένα", άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στο +5, 9-4. Καθ' όλη την εξέλιξη του σετ, οι "ασπρόμαυροι" διατήρησαν τον έλεγχο, 15-9 και 19-12, και, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλο για αντίδραση, έκαναν το 2-0 σετ με 25-14 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 7-7, οπότε και ο Δικέφαλος πήρε το προβάδισμα, 9-7, το οποίο στη  συνέχεια "εκτόξευσε" στο 17-11, φτάνοντας τελικά εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-16 και της νίκης με 3-0.

Στο διά ταύτα, ο Δικέφαλος κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του, και να πάρει μία καθαρή νίκη στην πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου.

O ΠΑΟΚ πλέον στρέφει την προσοχή του στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, όπου υποδέχεται τον ΟΦΗ  στο PAOK Sports Arena την Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου και ώρα 18:00.

ΠΑΟΚ - ΑΟΝΣ Μίλων: 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-14, 25-16) σε 68΄.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Παπαλεξίου 6π. (5/7επ, 1 μπλοκ), Κομητούδης 1 (1 άσσος), Αγκάνιτς 6 (6/8επ.), Κουμεντάκης 13 (10/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 47%αρ.), Εβάντρο 16 (13/22επ., 3 μπλοκ, 53%υπ., 37%αρ.), Βαν ντε Ντρις 15 (12/24, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης 100% υπ., (60%αρ.), Μπούτος, Καπετανίδης.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Σπ.Χανδρινός 5π. (4/19επ., 1 άσσος, 53%υπ., 21%αρ.), Μαζιάρζ 4 (1/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 21 (20/36επ, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (1/1επ.,), Λάππας 1 (1/5επ., 50%υπ., 25%αρ.), Τσαρκάτογλου 4 (1/2, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. - 67%υπ., 43%αρ.), Κανελλόπουλος, Κάβουρας, Δορδοκίδης, Α.Χανδρινός (λ), Μαντέκας 4 (4/13επ., 56%υπ. 25%αρ.).