Τίποτα δεν τον σταματάει...

Στην επανέρναρξη του Πρωταθλήματος της Volley League, μετά την τριών μηνών διακοπή λόγω της πανδημίας του COVID-19, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής την ΑΕΚ, της οποίας και επικράτησε με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τις Βεργίδου, Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Κούμπουρα, Μερτέκη, Πότοκαρ και λίμπερο την Ξανθοπούλου στην αρχική του σύνθεση, πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 8-4, με τη συνέχεια να τον βρίσκει στο +8, 12-4. Η διαφορά διατηρήθηκε καθ' όλη τη διάρκεια, με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-18 και τον ΠΑΟΚ να κάνει άνετα το... 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου, αν και προηγήθηκαν με 6-5 και 8-6, επέτρεψαν στη συνέχεια στις αντίπαλές να ισοφαρίσουν σε 10-10. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, πήρε και πάλι το προβάδισμα, αλλά και τον έλεγχο του παιχνιδιού, και, επιβάλλοντας τον ρυθμό του, άνοιξε σταδιακά την ψαλίδα της διαφοράς στο 17-12 και το 19-14, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-17 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ πορεύτηκε ισόπαλος μέχρι το 3-3, επιτρέποντας στον αντίπαλό του, ωστόσο, να περάσει μπροστά στο σκορ, 5-6, μένοντας πίσω για 3 πόντους, 6-9 και 8-11. Με ένα σερί 4-0, οι "ασπρόμαυρες" έκαναν το 12-11 και στη συνέχεια βρέθηκαν στο +2, 14-12. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες, 17-17 και 19-19, κάτι που διατηρήθηκε μέχρι το 25-25, οπότε και τα κορίτσια του Δικεφάλου κατάφεραν με 2-0 σερί, να κάνουν το 27-25 και να κατακτήσουν την νίκη με 3-0 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, παρά τη μεγάλη διακοπή και αποχή από τα γήπεδα, έχοντας διατηρήσει "ατόφιο" το ρόστερ και την ποιότητα αυτού, απέδειξε σε μία ακόμα αναμέτρηση ότι φέτος είναι έτοιμος να κάνει το μεγάλο άλμα...

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-18, 25-17, 27-25

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-17, 27-25)

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 11 (5/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Καλαντάτζε 11 (7/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μερτέκη 8 (5/23 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. - 38% άριστες), Κούμπουρα 24 (20/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βεργίδου, Πότοκαρ 9 (7/29 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 58% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 54% υπ. - 50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Τσοχατζή 1 (0/1 επ., 1 άσσος),  Πέροβιτς 16 (16/43 επ.), Ράπτη 4 (3/17 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 18% άριστες), Διάλλα 7 (4/14 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 5 (1/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ),  Πιρβ 12 (10/30 επ., 2 άσσοι, 58% υπ. - 46% άριστες), / Μπελιά (λ, 36% υπ. - 27% άριστες), Τουλγαρίδου (λ), Μερκούρη, Μπούσια.