Επικράτησε του ΟΦΗ με 3-1 σετ

Στην εξ' αναβολής 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Volley League, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena το απόγευμα της Τετάρτης 10 Φεβρουαρίου 2021 τον ΟΦΗ, του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ.

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους Παπαλεξίου, Πριγιέν, Άγκανιτς, Κουμεντάκη, Εβάντρο, Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη, πορεύτηκε ισόπαλος με τον φιλοξενούμενο ΟΦΗ μέχρι το 14-14, οπότε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να βρεθεί στο +2, 16-14 και 17-15. Το προβάδισμα του Δικεφάλου διατηρήθηκε μέχρι το 23-21, οπότε και οι αντίπαλοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23 και να προηγηθούν, κλείνοντας το σετ με 23-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 4-3, ανοίγοντας σταδιακά τη διαφορά στους +4 πόντους, 8-4 και στη συνέχεια στους +6 πόντους, 10-4. Αν και οι αντίπαλοι μείωσαν στους δύο πόντους, 13-11, οι "ασπρόμαυροι" δεν έχασαν τον έλεγχο, ανοίγοντας και πάλι το δείκτη της διαφοράς  και, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης... έκαναν το 25-18 σκορ και το 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ,  οι παίκτες του ΠΑΟΚ προηγήθηκαν με 5-2, μην καταφέρνοντας όμως να κρατήσουν το προβάδισμα, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να ισοφαρίσουν σε 7-7. Η συνέχεια βρήκε το Δικέφαλο να προηγείται, 10-8 και 17-15, και στη συνέχεια, σταδιακά, να εκτοξεύει την ψαλίδα της διαφοράς στο +6, 22-16, για να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-18 σκορ και να προηγηθεί με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος πορεύτηκε ισόπαλος με τον ΟΦΗ μέχρι το 5-5, οπότε και πήρε προβάδισμα και με ένα σερί 4-0 έκανε το 10-6. Η διαφορά άγγιξε τους 8 πόντους, 16-8 και στη συνέχεια τους 10 πόντους, 19-9, με τον ΠΑΟΚ, τελικά, να κατακτάει το σετ με 25-15 σκορ και τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, αν και έδωσε το δικαίωμα στον ΟΦΗ να κατακτήσει το πρώτο σετ, φάνηκε να διατηρεί τον έλεγχο στη συνέχεια του αγώνα και να φτάνει επάξια στη νίκη με 3-1 σετ.

Επόμενη αγωνιστική αναμέτρηση για το Δικέφαλο την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου 2021, όπου αντιμετωπίζει εκτός έδρας, στο Εθνικό Γυμναστήριο της Μίκρας στις 19:00 τον ΟΦΗ.

ΠΑΟΚ - ΟΦΗ: 3-1

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 25-18, 25-18, 25-15

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 23-25

2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 25-18

3ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 25-18

4ο σετ: 8-6, 16-7, 21-10, 25-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του ΟΦΗ προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-18, 25-15)

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Παπαλεξίου 9π. (7/7 επ., 2 μπλοκ), Πριγκέτ, Αγκάνιτς 11 (6/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (11/23 επ., 3 άσσοι, 58% υπ. - 50% άριστες), Εβάντρο 19 (17/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Βαν ντε Ντρις 25 (23/42, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 79% υπ. - 63% άριστες), Κομητούδη, Σωτηρίου,Μπούτος, Καπετανίδης.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 10π. (7/11 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 5 (5/12 επ.,50% υπ. - 32% άριστες), Μαρκς 18 (13/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (6/19 επ.,68% υπ. - 50% άριστες), Θάλερ 2 (2/4 επ.), Φραγκιαδάκης 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 76% υπ. - 47% άριστες), Μονιάκης 1 (1/1 επ.)Σαρικεΐσογλου, Γαλιώτος (1 μπλοκ), Μανωλάκης.