Θετικό δείγμα στην επανεκκίνηση...

Κατηγορία: Μπάσκετ Γυναικών
Μετά την τετράμηνη διακοπή λόγω της πανδημίας του COVID-19, η ομάδα μπάσκετ γυναικών του ΠΑΟΚ επέστρεψε στο γήπεδο και στις αγωνιστικές υποχρεώσεις, υποδεχόμενη για την εξ αναβολής 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος το μεσημέρι της Δευτέρας 1 Μαρτίου 2021 τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου, του οποίου και επικράτησε με 72-56 σκορ.

Στο ξεκίνημα, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ επέτρεψαν στον αντίπαλο να προηγηθεί με 1-2 και 3-4, και, παρ' ότι έμειναν πίσω μέχρι και για 5 πόντους, 4-9 κατάφεραν να μειώσουν και να ισοφαρίσουν 11-11, μην καταφέρνοντας ωστόσο να κρατήσουν την ισοπαλία μέχρι τη λήξη, κατά την οποία το σκορ ήταν διαμορφωμένο σε 11-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 4 πόντους, 11-15, με το Δικέφαλο να μειώνει σε 18-19 και τελικά να ισοφαρίζει σε 22-22. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, τα κορίτσια του Δικεφάλου πέρασαν μπροστά στο σκορ, 24-22 και σταδιακά ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενες με 34-27.

Στην επιστροφή, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του αγγίζοντας τη διαφορά των 10 πόντων, 37-27. Παρά τις προσπάθειες αντίστασης από τις φιλοξενούμενες, οι "ασπρόμαυρες" έκαναν το 41-30 και στη συνέχεια το 49-38 για να κλείσει την περίοδο με σκορ 52-40.

Τον ίδιο ρυθμό διατήρησε ο Δικέφαλος και στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου κατάφερε να διαχειριστεί τη μεγάλη διαφορά και να την "εκτοξεύσει" στο +14, αρχικά, στη συνέχεια, στο +16, 62-46 και, έπειτα, στο +23, 69-46, παίρνοντας τελικά τη νίκη με σκορ 72-56.

Εν ολίγοις, ο Δικέφαλος, έχοντας το αρχικό μούδιασμα από την πολύμηνη διακοπή, κουβαλώντας τον τραυματισμό της Ρένιας Καρλάφτη, αλλά και με το σοκ των δύο γρήγορων φάουλ της Ρεμπέκα Ακλ στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα, χρειάστηκε 15' να "πάρει μπρος", να "αποκαταστήσει την τάξη" και τελικά να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Άξιο αναφοράς η νεανική πεντάδα στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης, αποτελούμενη αμιγώς από κορασίδες και νεανίδες.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ - ΕΦΑΟΖ: 72-56

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 11-13, 34-27, 52-40, 72-56

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Akl 14 (2), Mayo 27 (1), Κιλαζίδου 5, Σύρρα 9 (1), Στεφανάκη 2, Τόλη, Μπουτσούκη, Λέξα 6, Παντώτη, Κεσίδου, Γρηγορίου, Τσαβόνι 9.