Επιστροφή με νίκη!

Στην επιστροφή μετά την τριών εβδομάδων διακοπή, λόγω της πανδημίας του COVID-19, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Β' Ομίλου της Handball Premier την ΑΕΣΧ Πυλαίας στο "Σπίτι του Χάντμπολ" το απόγευμα του Σαββάτου 27 Μαρτίου 2021, της οοπίας και επικράτησε με 33-23.

Ο ΠΑΟΚ, μπήκε μουδιασμένα στην αναμέτρηση, επιτρέποντας στην φιλοξενούμενη Πυλαία να προηγηθεί αρχικά με 2-3 και έπειτα να ανοίξει τη διαφορά στο +4, 5-9. Οι παίκτες του Πάνου Γούσιου, σταδιακά ανέβασαν το ρυθμό, πετυχαίνοντας την ισοφάριση σε 11-11. Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Δικέφαλο να μην καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια, ευρισκόμενος πίσω στο σκορ με 16-17.

Στην επανάληψη, οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό και, αφού ισοφάρισαν, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 40', 20-19. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι, οι μάγκες με τα "ασπρόμαυρα" εκτόξευσαν τη διαφορά σε 27-20 και 28-21 και πήραν τη νίκη με 33-23.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, επηρεασμένος από τη μεγάλη διακοπή, δεν κατάφερε να βρει το ρυθμό που ήθελε στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που, ωστόσο, κατάφερε να ανατρέψει στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας την πολυπόθητη νίκη και διατηρώντας το αήττητο.

Επόμενη αγωνιστική αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ το Σάββατο 3 Απριλίου 2021, όπου αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Δράμα Bianco Monte στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

ΠΑΟΚ - ΑΕΣΧ Πυλαίας: 33-23

Ημίχρονο: 16-17

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-9, 9-11, 10-11, 13-13, 16-17 (ημίχρονο), 18-18, 20-19, 22-20, 25-21, 30-22, 33-23.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαναξίδης 1, Μέντουριτς 2, Λιάπης 7, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς 2, Σεϊρεκίδης 2, Καραγκιοζόπουλος, Καβουσανάκης 1, Τζωρτζίνης 6, Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης, Γιορανίδης 1, Παλάσκας 7, Κυριακίδης.