Νίκη με μεγάλη ανατροπή για τον ΠΑΟΚ επί του ΟΣΦΠ

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών

Μεγάλη ανατροπή για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε τη νίκη επί του ΟΣΦΠ στο PAOK Sports Arena με 3-2, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Play-Off της Volleyleague ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Κομητούδη, Βαν Ντεν Ντρις, Κουμεντάκη, Τακουρίδη, Άγκανιτς, Εβάντρο και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ όλα έδειχναν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ έχοντας σε καλή μέρα τους Άγκανιτς και Βαν Ντεν Ντρις κυνηγούσε μέχρι το τέλος το 1-0. Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν πίσω με 16-19, στη συνέχεια έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας σε 23-24, με το σετ να καταλήγει ωστόσο στους φιλοξενούμενους με 23-25, 0-1.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, ο οποίος εξαργύρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το καλό ξεκίνημα του. Με τους Άγκανιτς και Ντεν Ντρις να συνεχίζουν σε υψηλούς ρυθμούς, και τον Εβάντρο να βοηθάει με τα σερβίς του, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς σημαντική διαφορά, 16-11. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια, με τους παίκτες του Νίκολα Ματιάσεβιτς να φωνάζουν «παρών», ισοφαρίζοντας με 25-20 σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να «ανοίξουν» από νωρίς την διαφορά, 7-16. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό, με το σετ να πηγαίνει με 17-25 στους φιλοξενούμενους, 1-2.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ οι δύο ομάδες διαδέχονταν η μία την άλλη στο σκορ, 7-8. Ο Δικέφαλος επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με τρεις, 13-16, ωστόσο στη συνέχεια αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια, 20-21. Οι τελευταίοι πόντοι του σετ ήταν πραγματικό «θρίλερ», με τις δύο ομάδες να είναι μαζί μέχρι το 24-24, όποτε και το σετ οδηγήθηκε σε «παράταση». Εκεί, ο ΠΑΟΚ ήταν ψυχραιμότερος και με 27-25, έστειλε το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων, 8-5. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον ΠΑΟΚ να «αγκαλιάζει» το προβάδισμα των τριών πόντων σε κομβικό σημείο, 11-8. Οι παίκτες του Νίκολα Ματιάσεβιτς συνέχισαν σε υψηλό επίπεδο, παίρνοντας τη νίκη με 15-12, 3-2.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ το Σάββατο 10 Απριλίου και ώρα 20:00 στο PAOK Sports Arena κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των Play-Off της Volleyleague.