Ιστορική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος με νίκη επί του Άρη με 3-1

Στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο κλειστό γήπεδο της Μίκρας το απόγευμα του Σαββάτου τον Άρη, του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ και πήρε το "χρυσό" εισιτήριο για τον τελικό του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος, στο οποίο και θα συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τις: Πολυνοπούλου, Μερτέκη, Κούμπουρα, Βεργίδου, Ποτόκαρ, Τσιόγκα και λίμπερο την Ξανθοπούλου στην αρχική του σύνθεση, πορεύτηκε ισόπαλος με τον αντίπαλο μέχρι το 4-4, οπότε και έχτισε μία διαφορά +3 πόντων (7-4). Ο Δικέφαλος διατήρησε προβάδισμα +2 πόντων έως το 11-9, οπότε και με ένα σερί ανέβασε τη διαφορά στο +4 (13-9 και 14-10). Αν και οι αντίπαλες πλησίασαν στο σκορ, μειώνοντας σε 17-16, οι "ασπρόμαυρες" δεν έχασαν τον έλεγχο, ανέβασαν το δείκτη στο +3 (21-18) κι έκαναν το 1-0 σετ με σκορ 25-20.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου δεν διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό με το προηγούμενο, και, παρ' ότι ήταν ισόπαλες μέχρι το 4-4, στη συνέχεια, έμειναν πίσω στο σκορ με 6-10. Η διαφορά ανέβηκε κατά την εξέλιξη του σετ και, τα κορίτσια του Δικεφάλου, δεν κατάφεραν να κάνουν το κάτι παραπάνω, επιτρέποντας στον αντίπαλο να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος, αν και πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 8-4, επέτρεψε στους αντιπάλους να ισοφαρίσουν σε 9-9. Η ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων διατηρήθηκε μέχρι το 19-19, οπότε και τα κορίτσια του ΠΑΟΚ κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ, 21-19, και με σκορ 25-20 να κάνουν το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι "ασπρόμαυρες" δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο, και έχτισαν μία διαφορά +3 πόντων (6-3), την οποία και "εκτόξευσαν" στους +7 πόντους (11-4 και 14-7) και στη συνέχεια στους +10 πόντους (19-9) για να φτάσουν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-11 σκορ, της νίκης με 3-1 σετ και της πρόκρισης στον τελικό!

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, έδειξε την ποιότητά του, την ανωτερότητά του, αλλά και το μεγάλο του πόθο να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΠΑΟΚ - Άρης: 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-20, 13-25, 25-20, 25-11)

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 12 (8/13 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 9 (6/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Κούμπουρα 24 (22/45 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 3 (0/1 επ., 3 άσσοι), Πότοκαρ 14 (13/36 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 46% άριστες), Τσιόγκα 6 (1/3 επ., 5 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 74% υπ. - 61% άριστες), Γεωργιάδου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 15 (14/38 επ., 1 μπλοκ), Έβανς 14 (14/37 επ., 48% υπ.-29% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 12 (10/29 επ., 1 ασσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.-44% άριστες) / Ρόγκα (λ, 86% υπ.-79% άριστες), Τερζίου (λ), Πήττα, Τάνη.