Ήττα με 3-1 για τον ΠΑΟΚ

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Βαλκίερς, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ που βρέθηκε να χάνει με 4-1, αναγκάζοντας τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι, χτίζοντας μια σημαντική διαφορά η οποία έφτασε τους 12 πόντους (20-8), κατάφεραν να κερδίσουν το σετ με σκορ 25-13 κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Δικέφαλος δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό ξεφύγει και δυο ομάδες βάδισαν μαζί στο σκορ μέχρι το 13-13. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-14 όμως το πείσμα των Πρωταθλητών έφερε τους ασπρόμαυρους μπροστά με 22-21 και στην κατάκτηση του σετ με 24-26, κάνοντας το 1-1.

Στο τρίτο σετ του παιχνιδιού, η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενη με 8-4 και 16-12 στο δεύτερο. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (17-15) όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο 22-18, αναγκάζοντας τον Ιταλό τεχνικό του Δικεφάλου να καλέσει τάιμ άουτ. Τελικά ο Ολυμπιακός κέρδισε το σε με 25-20 και έκανε το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για την ισοφάριση και μέχρι τα μισά του 4ου σετ, έδειξε πως μπορεί να τα καταφέρει φτάνοντας  στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15.  Με ένα σερί 6-0, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διαμορφώσει το 21-16 που ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 25-18 στο τέταρτο σετ, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Μυλωνάκης