Έδωσε τον καλύτερό του εαυτό...

Στη 2η αγωνιστική του Β' Γύρου του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Μπάσκετ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε τον Ο.Σ.Φ.Π. στο PAOK Sports Arena.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πορεύτηκε ισόπαλος μέχρι το 4-4 με τον αντίπαλο, οπότε και έμεινε πίσω στο σκορ με 4-7, κάτι που δεν το άφησε έτσι..., ισοφαρίζοντας και πάλι σε 7-7. Η ισοπαλία κρατήθηκε μέχρι το 12-12, οπότε και ο Δικέφαλος επέτρεψε στον αντίπαλό του να διαμορφώσει το 12-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "ασπρόμαυρες" επέτρεψαν στις αντιπάλους τους να πάρουν μία διαφορά (12-16), την οποία άνοιξαν στη συνέχεια (14-21). Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, όμως, αντέδρασαν άμεσα και με ένα σερί 5-0 μείωσαν σε 19-21, μην καταφέροντας ωστόσο την ισοφάριση, με αποτέλεσμα να μείνουν και πάλι πίσω στο σκορ για 6 πόντους (24-30) και να πάνε τελικά στα αποδυτήρια με 28-34 σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Δικεφάλου, έχοντας πάρει τις κατάλληλες ανάσες, πάτησαν... "γκάζι" και ισοφάρισαν σε 34-34 και 38-38, περνώντας τελικά μπροστά στο σκορ με 40-38. Σε εκείνο το σημείο, έδωσαν το δικαίωμα στις αντίπαλες με ένα 4-0, να κάνουν το 40-42, ωστόσο στη συνέχεια μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (43-44) και με εύστοχο σουτ, πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 45-44 και 47-46. Από εκεί και έπειτα, με την επίθεση και την ευστοχία να μην αποτελεί "σύμμαχό" τους, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έδωσαν το πάτημα στις αντιπάλους να περάσουν μπροστά στο σκορ, με την λήξη της περιόδου να τις βρίσκει πίσω για 5 πόντους με 47-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά των πέντε πόντων παρέμεινε σταθερή (54-59) και, παρ' όλες τις προσπάθειές τους, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να ολοκληρωθεί με 63-70.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, στη σημερινή αναμέτρηση, έδωσε τον καλύτερό του εαυτό, παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να πάρει το "ροζ" φύλλο αγώνα. Η ομάδα, όμως, δείχνει πολύ θετικά στοιχεία, πάνω στα οποία μπορεί να βασιστεί και να βελτιωθεί τόσο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, όσο και για την επόμενη αγωνιστική σεζόν.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ - ΟΣΦΠ: 63-70

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 12-14, 28-34, 47-52, 63-70