«Κόστισε» το τρίτο δεκάλεπτο στον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ...

Για την 3η αγωνιστική του Β' Γύρου της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στην Αθήνα προκειμένου να αντιμετωπίσει την Τετάρτη 28 Απριλίου και ώρα 15:00, τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο γνώρισε ήττα με 64-54.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Ακλ, Σύρρα, Καρλάφτη, Μέιο και Μάντεν.

Στην πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχες ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα δημιουργώντας διαφορά επτά πόντων, 10-3. Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο καλάθι, 13-11, έχοντας την αρχηγό του Ρένια Καρλάφτη σε καλή μέρα έξω από τα 6.75. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 22-16.

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μείωσε γρήγορα με τρίποντο της Καρλάφτη, 22-19, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει την διαφορά στους οκτώ, 32-24. Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν με δικό τους 0-4, 32-28, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 34-28, σε μία νευρική δεύτερη περίοδο δίχως όμορφες φάσεις και για τις δύο ομάδες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος μπήκε «μουδιασμένα» στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να ανοίξουν την διαφορά, 50-35. Σε μία περίοδο στην οποία ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ δεν λειτούργησε καλά αμυντικά, εκείνη έκλεισε στο 55-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ εμφάνισε στο γήπεδο το καλό του πρόσωπο, μειώνοντας με εξαιρετική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση σταδιακά την διαφορά. Με ένα σερί 0-9 ο Δικέφαλος μείωσε στους έξι, 60-54, με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μειώσει αλλά δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 64-54.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στις 5 Μαΐου απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β' Γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 34-28, 55-42, 64-54

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Ακλ 11(2), Μέιο 7, Κιλαζίδου 2, Σύρρα 4, Κεσίδου, Τόλη Ε., Τόλη Κ., Λέξα 2, Καρλάφτη 18(5), Τσαβόνι, Μάντεν 10