Πέρασε από την Χαλκίδα ο Πρωταθλήτης!

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Νικηφόρα πέρασε από το Κλειστό Γυμναστήριο Κανήθου “Τάσος Καμπούρης”, ο Δικέφαλος, καθώς επικράτησε με 0-3 του Ηρακλή Χαλκίδας, στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα 2017-18.

Οι ασπρόμαυροι, επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, παίρνοντας το τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Σπύρου Γκολίτση, στην οποία αγωνίστηκε ο Βενεζουελάνος πρώην άσος του ΠΑΟΚ, Ερνάρντο Γκόμεζ. Με αυτή την νίκη, οι Πρωταθλητές Ελλάδος, έφτασαν τους 41 βαθμούς και βρίσκονται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ντανιέλε Ρίτσι ξεκίνησε στην αρχική επτάδα τους Κουμεντάκη, Τερζή, Ουτσίκοφ, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Μαρτίνεθ και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Το πρώτο σετ βρήκε τις δυο ομάδες να φτάνουν το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 5-8. Η διαφορά έφτασε στους 5 πόντους (8-13), όμως οι γηπεδούχοι, με ένα σερί 3 πόντων, αντέδρασαν και μείωσαν σε 13-14, γεγονός που ανάγκασε τον Ιταλό τεχνικό να πάρει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και με ένα ξέσπασμα πήρα ξανά προβάδισμα 5 πόντων (15-20), για να κατακτήσει τελικά το σετ με 20-25, κάνοντας το 0-1.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο δεύτερο σετ, με τον Ηρακλή Χαλκίδας να μπαίνει πιο δυνατά και να καταφέρνει να προηγηθεί με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι ασπρόμαυροι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 14-14, όμως γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Παρόλα αυτά, οι Πρωταθλητές έδειξαν χαρακτήρα και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν με 23-21, κατάφεραν να προηγηθούν (18-19, 23-24), και να κάνουν το 0-2, κερδίζοντας το σετ με 24-26.

Το τρίτο σετ του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έδειξε από νωρίς ότι θέλει να τελειώσει το ματς, παίρνοντας μια διαφορά 4 πόντων (10-14), για να φτάσει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος 13-16. Παρόλο που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με ένα σερί 2 πόντων (18-20), ο Δικέφαλος δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και κατάφερε να κερδίσει και το τρίτο σετ με 20-25, κάνοντας το τελικό 0-3.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 24-26, 20-25)