Έβγαλε «μέταλλο» και «χτίζει» βήμα-βήμα...

Για την δεύτερη αγωνιστική του φιλικού τουρνουά «Memorial Velikana», ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τους διοργανωτές, την OK Vojvodina, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους Σέρβους να ανοίξουν την διαφορά από νωρίς, 16-9. Ο Δικέφαλος στη συνέχεια προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, με τους Μπράουν και Γιούντρις να παίρνουν επάνω τους τις επιθετικές επιλογές. Η εικόνα της ομάδας άλλαξε, ωστόσο δεν ήταν αρκετή ώστε να φέρει το σετ στα ίσια, με αυτό να καταλήγει στους διοργανωτές με 25-18, 1-0.

Φανερά πιο διαβασμένος στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και δεν επέτρεψε στους Σέρβους να ξεφύγουν. Με τον Γιούντρις να είναι σε καλή μέρα, ο Λευκορώσος διαγώνιος ήταν εγγύηση στην επίθεση, και κρατούσε τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια μπορεί να ξέφυγαν σε κομβικό σημείο, 21-16, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» επέστεψαν χάρη στους άσσους του Κουκλίνσκι, 23-22. Σε ένα δεύτερο σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, με την Βοϊβοντίνα να κάνει το 25-23 και παράλληλα το 2-0 στα σετ.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπορεί να βρέθηκε στην αρχή πίσω στο σκορ, 8-5, ωστόσο στην συνέχεια έκανε την ανατροπή περνώντας μπροστά με δύο, 14-16. Με καλή λειτουργία στο μπλοκ, ο Δικέφαλος ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά σε κομβικό σημείο, 17-21, για να μειώσει μετέπειτα στα σετ, κάνοντας το 23-25, 2-1.

Στο τέταρτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν με την φόρα του τρίτου σετ, παίρνοντας μικρό προβάδισμα, 5-8. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος έβγαλε δικαιολογημένα την κούραση του στον αγωνιστικό χώρο, αφού βρίσκεται σε πρώιμο στάδιο στην προετοιμασία του σε σύγκριση με την Βοϊβοντίνα, η οποία ξεκίνησε νωρίτερα. Οι διοργανωτές πέρασαν μπροστά στο σκορ, 16-13, και στη συνέχεια μην χάνοντας το προβάδισμα έκαναν με 25-21 το 3-1.

Για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του φιλικού τουρνουά «Memorial Velikana», ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου και ώρα 11:30, την γαλλική Pari Volley.