«Λύγισε» στο τάι-μπρέικ...

Για την 2η αγωνιστική του διεθνές τουρνουά του Φίλιππου Βέροιας, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την βουλγάρικη, Λουκόιλ Μπουργκάζ, από την οποία γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς μικρό προβάδισμα, 8-6, το οποίο διεύρυνε στην πορεία, 16-12. Συνεχίζοντας σε υψηλούς ρυθμούς, και με «όπλο» του το μπλοκ, ο Δικέφαλος κρατούσε το προβάδισμα, 21-16, μέχρι το τέλος, το οποίο του έδωσε και το σετ με 25-20, 1-0.

Παρόμοια στην μεγαλύτερη διάρκεια ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ με αυτή του πρώτου. Ο Δικέφαλος, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, 7-8, ανέτρεψε το «σκηνικό» και πήρε «κεφάλι» στο σκορ, 16-12. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε την διαφορά σε κομβικό σημείο του σετ, 21-16, ωστόσο οι Βούλγαροι με ανατροπή, έφερε το παιχνίδι στα ίσια με 23-25, 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν ισορροπημένο σε όλη την διάρκεια του, με τον Δικέφαλο να έχει τον έλεγχο του. Ο Δικέφαλος βρέθηκε μπροστά με 8-7, στη συνέχεια αύξησε την διάφορα του, 16-13, για να την διατηρήσει μέχρι το τέλος. Με σταθερότητα στην επίθεση ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 στα σετ με 25-22.

Το τέταρτο σετ ήταν το μοναδικό στο οποίο οι Βούλγαροι είχαν σταθερά καλή εικόνα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, πήραν προβάδισμα δύο πόντων, 6-8. την οποία συνέχισαν να διατηρούν, 14-16. Ο Δικέφαλος από την πλευρά του προσπάθησε να τελειώσει το παιχνίδι, ωστόσο οι Βούλγαροι έστειλαν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ με 22-25, 2-2.

Σ' ένα τάι-μπρέικ, στο οποίο οι δύο ομάδες απέδειξαν πως είναι ισοδύναμες. Ο Δικέφαλος δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, επιτρέποντας στους Βούλγαρους να πάρουν μία μικρή διαφορά, 8-10. Η διαφορά αυτή συνέχισε να διατηρείται μέχρι και τους τελευταίους πόντους, 10-12, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 12-15, 2-3.