Πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου και με την... βούλα!

Κατηγορία: Μπάσκετ Γυναικών

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Μπάσκετ γυναικών πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Πρωτέα Βούλα στη Αθήνα με 57-73.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-5 έπειτα από βολές της Χόλιβει και τρίποντο της Καρλάφτη. Η γηπεδούχος ομάδα μείωσε σε 8-9, περνώντας μάλιστα μπροστά με 10-9, αλλά εκεί ο Δικέφαλος είχε ένα αρκετό καλό διάστημα κλείνοντας την πρώτη περίοδο υπέρ του με 11-15 με καλάθια από Χόλιβει και Κατσαμούρη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός, και με ένα Επι μέρους σκορ υπέρ του 12-27 εκτόξευσε τη διαφορά που πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια στο +19 (23-42). Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, ο Δικέφαλος έκανε διψήφια την διαφορά με καλάθι της Στάνλεϊ (11-21), ενώ πολύ γρήγορα και με τρομερή απόδοση σε άμυνα και επίθεση οι «ασπρόμαυρες» δημιούργησαν ακόμη και Νταμπλ σκορ (20-40) από εύστοχο δίποντο της Χόλιβει. Κάπως έτσι, ήρθε και το 23-42 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι παραγωγικός και παρά το γεγονός ότι η διαφορά κυμαίνονταν σε μεγάλα επίπεδα κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ εκεί που ήθελε. Ο Πρωτέας προσπάθησε να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τρίποντο της Χατζηγιακουμή (26-42) αλλά ο Δικέφαλος έδειξε το σθένος που έπρεπε και έφυγε με +21 (28-49) ξανά με την Χόλιβει. Εν τελει, η περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Κώστα Κεραμυδά να προηγείται με 42-58.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται σωστά το +16 της τρίτης περιόδου και με την Χαιριστανίδου μαζί με την Παυλοπούλου να πιάνουν δουλειά στην επίθεση η διαφορά παρέμενε σε αυτά τα υψηλά επίπεδα (50-66 και 52-70). Κάπως έτσι, ο Δικέφαλος καθάρισε το παιχνίδι με 57-73 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Στα προημιτελικά, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο PAOK Sports Arena.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 23-42, 42-58, 57-73

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χόλιβει 22, Στάνλει 11 (1), Χαιριστανίδου 4, Μακιτάλο 10, Στεφανάκη, Παυλοπούλου 9 (1), Κατσαμούρη 7, Στεφανάκη, Καρλάφτη 8 (2), Κιλαζίδου, Στοϊλκοβιτς 2.