Ήττα του ΠΑΟΚ με 2-3 από τον Φοίνικα Σύρου!

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε με 2-3 από την ομάδα του Φοίνικα Σύρου, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο PAOK Sports Arena, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα 2017-18.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ, Σωτηρίου, Στίγγα, Πελεκούδα, Βάλκιερς και λίμπερο τον Σαφράνοβιτς.

Το πρώτο σετ του αγώνα κύλησε με τον Δικέφαλο να φτάνει πρώτος, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5, 16-11). Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων, διεύρυνε τη διαφορά (21-13), και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-17, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο με 8-7. Ο Φοίνικας Σύρου αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ με 8-9, έχοντας σε καλή μέρα τους Γιορντάνοφ και Στεφανίδη. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Ο ασταμάτητος Νικολάι Ουτσίκοφ έκανε το 22-19, όμως Πέτερλιν, Γάτσης και Γιορντάνοφ έδωσαν τις λύσεις που χρειαζόταν ο Φοίνικας, ισοφαρίζοντας σε 23-23, περνώντας μπροστά με 24-25 και κατακτώντας τελικά το σετ με 25-27, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τους Πρωταθλητές να προηγούνται με 4-1 και με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν γρήγορα σε 4-4. Με καρφί του Σωτηρίου από την πίσω ζώνη, διαμορφώθηκε το 8-6, οδηγώντας τις δυο ομάδες στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ με 10-11, γεγονός που ανάγκασε τον Ιταλό τεχνικό του Δικεφάλου να καλέσει τάιμ άουτ. Με τον Σωτηρίου να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με 22-20, όμως οι παίκτες του Oskar Kaczmarczyk κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσα (23-23). Παρόλα αυτά ο Δικέφαλος, με δυο πόντους του Ουτσίκοφ, επικράτησε με 25-23 και έφτασε στο 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον Φοίνικα Σύρου να προηγείται με 7-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και να διατηρεί το προβάδισμα, χτίζοντας μια διαφορά 4 πόντων (8-12, 10-14). Το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Γιορντάνοφ, που διαμόρφωσε το 16-18, ενώ ο Στεφανίδης, κάνοντας ένα εξαιρετικό παιχνίδι, έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους (17-20). Οι Πρωταθλητές έφεραν το σετ στα ίσα (24-24), όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κέρδισαν το σετ με 24-26 ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ, ο Φοίνικας ήταν αυτός προηγήθηκε με 3-5, όμως οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν 7-6, έπειτα από το άουτ σερβίς του Πέτερλιν. Το μπλοκ του Χήρα πάνω στον Ουτσίκοφ διαμόρφωσε το 8-9, αναγκάζοντας τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-13, όμως οι Πρωταθλητές έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 13-13. Τελικά ο Φοίνικας Σύρου κατέκτησε με το σετ με 13-15 και το παιχνίδι με 3-2.