«Ντέρμπι» μόνο στα χαρτιά!

Νίκη για τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ έναντι του Άρη Θεσσαλονίκης στο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τις: Πολυνοπούλου, Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, Τσιόγκα, Λι Ντα Γιονγκ και λίμπερο την Παπαδοπούλου στην αρχική του σύνθεση, πορεύτηκε «χέρι-χέρι» με τον αντίπαλο μέχρι το 7-7, επιτρέποντάς του να προηγηθεί με 8-10. Ο Δικέφαλος, με ένα σερί 4-0, πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-10, ανοίγοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους, 16-12. Με το πόδι στο «γκάζι», τα κορίτσια του Δικεφάλου εκτόξευσαν τη διαφορά στους 6 πόντους (20-14) για να φτάσουν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-17 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, έμεινε πίσω στο σκορ με 4-6, ωστόσο, γρήγορα ισοφάρισε σε 6-6 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-6. Οι «ασπρόμαυρες» κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 11-10, οπότε και οι αντίπαλες βρήκαν πρόσφορο έδαφος για να ισοφαρίσουν σε 11-11. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 15-15, με τον ΠΑΟΚ, με ένα σερί 3-0, να διαμορφώνει το σκορ σε 18-15. Ο Δικέφαλος, παρά τις μεγάλες προσπάθειες αντίστασης των αντιπάλων, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 24-21, μη φτάνοντας ωστόσο στο τέλος του το σετ, αφού οι αντίπαλες ισοφάρισαν σε 24-24. Παρ’ όλα αυτά, οι δύο πόντοι της Μερτέκη διαμόρφωσαν το 26-24 σκορ και το 2-0 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 6-6, με τον ΠΑΟΚ να χτίζει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6). Μη βρίσκοντας αντίσταση, οι «ασπρόμαυρες» έστειλαν τη διαφορά στο +6 (16-10), που διατηρήθηκε μέχρι το 19-13, με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει τη διαφορά στο +7, (20-13). Δίχως φρένα, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν άνετα στην κατάκτηση του σετ με 25-20 σκορ και της νίκης με 3-0 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, στη σημερινή αναμέτρηση, διατήρησε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας εύκολα στην καθαρή νίκη, ενώ πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση κόντρα στην Alba Blaj από τη Ρουμανία, η οποία είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου και ώρα 19:00 στο PAOK Sports Arena.

ΠΑΟΚ - Άρης: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-17, 26-24,  25-20

ΠΑΟΚ (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 5 (4/9 επ., 1 άσσο), Μερτέκη 15 (12/30 επ., 3 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Τσιόγκα 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Φιντόν 19 (15/22 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ.-63% άριστες), Κογιάρ 11 (9/26 επ., 1 άσσο, 1 μποκ), Λι Ντ. 3 (1/2 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Παπαδοπούλου (λ, 38% υπ. - 31% άριστες), Ξανθοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 2 (2/4 επ.).