«Έσφιξαν» την άμυνα και πήραν τη νίκη οι κορασίδες μπάσκετ

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ οι κορασίδες του ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου με 48-41.

Σ' ένα παιχνίδι το οποίο ήταν «ντέρμπι» στην μεγαλύτερη διάρκεια του, τα κορίτσια του Δικεφάλου μπήκαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας το με διαφορά πέντε πόντων, 14-9. Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο ισόπαλο, 26-26.

Στην επανάληψη, με «όπλο» την σφιχτή άμυνα στο τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» πήραν μία άκρως σημαντική νίκη, δείχνοντας την ψυχραιμία τους σε απαιτητικές καταστάσεις, 48-41.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 26-26, 39-35, 48-41

ΠΑΟΚ (Βασιλειάδης): Μηνοβγίδου 18(3), Γρηγορίου 1, Φουλίδη, Ζουμπούλη, Τόγια 5, Τρικαλοπούλου, Λεπίδου, Κουκουναρίδου 13, Πολυμέρου 7, Καπουσούζη 2, Ανδριτσούδη