Καθαρή νίκη στη Σαντορίνη

Για την 14η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Σαντορίνη, όπου αντιμετώπισε τον ΑΟ Θήρας, τον οποίο και κέρδισε με 1-3.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τις: Μερτέκη, Λι, Πολυνοπούλου, Φιντόν, Καλαντάτζε, Κογιάρ και την Ξανθοπούλου ως λίμπερο, έψαξε να βρει τα πατήματά του και δεν μπήκε θετικά με την Θήρα να παίρνει προβάδισμα με 7-5. Στην συνέχεια οι γηπεδούχες ανέβασαν την διαφορά στους πέντε, 16-11 και βρέθηκαν μπροστά με επτά στο 20-13. Εκεί ο Δικέφαλος έτρεξε ένα σερί 5-0 και μείωσε σε 20-18. Η ομάδα της Σαντορίνης όμως κράτησε την ψυχραιμία της και τελικά έκανε το 25-19 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον ΠΑΟΚ να έχει τον πρώτο λόγο και να παίρνει κεφάλι με 4-8. Ύστερα ο Δικέφαλος έγινε καταιγιστικός και ανέβασε την ψαλίδα στους δέκα πόντους κάνοντας το 6-16. Χωρίς σταματημό οι Κυπελλούχες Ελλάδας έκαναν το 9-20 για να ισοφαρίσουν τελικά σε 1-1 με 14-25.

Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας έζησε ένα DeJa'Vu με τον Δικέφαλο να παίρνει ξανά προβάδισμα με 4-7 και 7-15. Αυτή τη φορά οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν την διαφορά στους πέντε, 12-17 και αργότερα στους τέσσερις, 18-22. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο δεν πτοήθηκε και έδωσε τέλος στο σετ με 19-25, κάνοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει τα ηνία και να δημιουργήσει διαφορά έξι πόντων γράφοντας το 6-12. Οι παίκτριες του ΑΟΘ, ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 15-13. Ο Δικέφαλος όμως έδειξε μαχητικότητα και πήρε εκ νέου το προβάδισμα, κάνοντας το 16-18 και στη συνέχεια το 18-21. Τελικά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κατακτήσει το σετ με 19-25 και να πάρει μια καθαρή νίκη επί του ΑΟ Θήρας με 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τις Κυπελλούχες Ελλάδος, από το νέο έτος, στις 5 Ιανουαρίου 2022, εντός έδρας, με αντίπαλο την ΑΕΚ.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-18, 25-19
2ο σετ: 4-8, 6-16, 11-21, 14-25
3ο σετ: 4-8, 8-16, 14-21, 19-25
4ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 19-25

ΠΑΟΚ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Πολυνοπούλου 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 18 (15/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 23% άριστες), Κογιάρ 8 (4/24 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φιντόν 12 (9/32 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. - 60% άριστες), Λι Ντα 5 (2/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 38% υπ. - 17% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση 2 (2/11 επ.).