«Προδόθηκε» από την υποδοχή...

Για την 15η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα της Τετάρτης 5 Ιανουαρίου στο Ε.Γ. Μίκρας την ΑΕΚ, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 1-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Λι Ντα-Γιονγκ, Μερτέκη, Κογιάρ, Τερζόγλου, Φιντόν, Καλαντάτζε και λίμπερο την Ξανθοπούλου

Σ' ένα πρώτο σετ το οποίο θα ήθελε να ξεχάσει όλη η ομάδα, ο Δικέφαλος εμφανίστηκε με σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή, τα οποία επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να ανοίξουν από νωρίς το προβάδισμα, 3-8. Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ, με τον προπονητή του ΠΑΟΚ να προσπαθεί να ανακατέψει την τράπουλα, ωστόσο το 4-16, έδινε σαφές προβάδισμα. Με σύμμαχο το μπλοκ, οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους, ωστόσο το σετ κατέληξε στις φιλοξενούμενες, 15-25.

Ένα δεύτερο σετ, το οποίο είχε παρόμοια εικόνα με το πρώτο, εξελίχθηκε για τον ΠΑΟΚ, με τις «ασπρόμαυρες» να συνεχίζουν να έχουν θέμα στην υποδοχή, και να επιτρέπουν στις φιλοξενούμενες να πάρουν από νωρίς προβάδισμα, 3-8. Το προβάδισμα διατηρήθηκε, 7-16, για να φτάσουν οι φιλοξενούμενες με 14-25 στο 0-2.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να επιστρέψει στο παιχνίδι, ανεβάζοντας την απόδοση του σε επίθεση και μπλοκ. Το 8-2 στην αρχή έδωσε «φτερά» στις παίκτριες του ΠΑΟΚ, οι οποίες συνέχισαν να κάνουν με άψογο τρόπο διατήρηση. Σε κομβικό σημείο, οι «ασπρόμαυρες» βρέθηκαν μπροστά με πέντε, 21-16, για να φτάσουν με 25-22 στο 1-2.

Στο τέταρτο σετ, τα προβλήματα στην υποδοχή των παικτριών του Δικεφάλου εμφανίστηκαν, και έδωσαν και πάλι εύκολους πόντους στις φιλοξενούμενες. Σε κομβικό σημείο η ΑΕΚ πήρε διψήφια διαφορά, 11-21, για να φτάσει με 17-25 στη νίκη με 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 8 Ιανουαρίου και ώρα 18:00, απέναντι στον ΟΣΦΠ, εκτός έδρας.