Κρίθηκε στις λεπτομέρειες η πρόκριση...

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών

Για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το βράδυ της Τετάρτης 19 Ιανουαρίου την ΑΕΚ, από την οποία και ηττήθηκε με 3-2.

O ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Φιντόν, Μερτέκη, Καλαντάτζε, Πολυνοπούλου, Λι Ντα-Γιονγκ, Κογιάρ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Σ' ένα γεμάτο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες διαδέχονταν στο σκορ η μία την άλλην μέχρι και το 10-10. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος έβγαλε το καλό του πρόσωπο, και με μπλοκ της Λι Ντα-Γιονγκ πήρε προβάδισμα τριών πόντων στα μέσα του σετ, 14-17. Οι γηπεδούχες σ' εκείνο το σημείο έβγαλαν αντίδραση, και έφεραν σε κομβικό σημείο το σετ στα ίσια σε πρώτη φάση, 19-19, για να πάρουν στην συνέχεια σημαντικό προβάδισμα, 23-20. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και ισοφάρισε σε 23-23, ωστόσο το σετ κατέληξε στην ΑΕΚ με 25-23, 1-0.

Παρόμοια εικόνα με αυτή του πρώτου, είχε το ξεκίνημα και του δεύτερου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, 11-11. Η ΑΕΚ στην συνέχεια έκανε 4-0 σερί, 15-11, ωστόσο ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα με πόντο της Καλαντάτζε, 16-16. Σ' ένα ακόμα σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι δύο ομάδες μπήκαν μαζί στην τελική ευθεία, 22-22, ωστόσο το σετ κατέληξε στις γηπεδούχες με 25-23, 2-0.

Κυρίαρχος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, με τις «ασπρόμαυρες» να έχουν διάθεση να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Με «όπλο» το μπλοκ. τον πρώτο χρόνο, και την σταθερότητα της Φιντόν στις επιθέσεις, ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 9-14, το οποίο διατήρησε μέχρι και στα τέλη του σετ, 12-19. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν, μειώνοντας το σκορ, 18-21, ωστόσο το σετ «βάφτηκε ασπρόμαυρο» με 21-25, 2-1.

Με «φτερά» στα πόδια από το προηγούμενο σετ, μπήκαν και στο τέταρτο οι παίκτριες του ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυρες» ήταν κυρίαρχες, επέβαλλαν τον ρυθμό τους, και έδειξαν πως θα κάνουν τα πάντα για να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ. Με την Μαρία Κλέπκου να «κλέβει» την παράσταση επιθετικά, ο Δικέφαλος πήρε σημαντική διαφορά από νωρίς, 9-15, το οποίο συνέχισε να διαχειρίζεται εξαιρετικά, 13-23. Με την εικόνα του σετ να μην αλλάζει, ο ΠΑΟΚ έστειλε την πρόκριση στο τάι-μπρέικ με 16-25, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, και με όπλο του το μπλοκ, κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά μέχρι και την αλλαγή πλευράς, 4-8. Σ' ένα δεύτερο μέρος... ακατάλληλο για καρδιακούς, οι γηπεδούχες αντέδρασαν και έστειλαν το πέμπτο σετ σε «παράταση», 14-14. Σ' ένα πέμπτο σετ πραγματικό «θρίλερ», οι «ασπρόμαυρες» δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα με 18-16, 3-2.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 22 Ιανουαρίου, κόντρα στις Αμαζόνες, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.