«Άλωσε» τη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague ανδρών ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής επικράτησε του ΑΟΝΣ Μίλωνα με 1-3 στη Νέα Σμύρνη.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Ουόλς, Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι, Μπράουν, Πετρέα, Ούντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Κυρίαρχος ήταν ο Δικέφαλος στο πρώτο σετ, βγάζοντας στο γήπεδο φρεσκάδα, η οποία του έδωσε «φτερά» ώστε να πάρει προβάδισμα από νωρίς, 4-8. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, κυνηγώντας κάθε μπάλα, οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν αυτή την διαφορά και στις δύο επόμενες διακυμάνσεις, 11-16 και 16-21. Σ' εκείνο το σημείο ο Γιάννης Καλμαζίδης έδωσε «ανάσες» σε κάποιους παίκτες του, μίας και η διαφορά του το επέτρεπε, με το σετ να καταλήγει στον ΠΑΟΚ με 18-25, 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που «εξαργύρωσαν» και στην συνέχεια με την διαφορά που είχαν ήδη χτίσει, 16-12. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του, ωστόσο το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-18, 1-1.

Με διάθεση να μην μπει σε περαιτέρω περιπέτειες μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, παίζοντας έξυπνα και δημιουργώντας διαφορά από νωρίς, 3-8. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη, καθώς η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, 14-21. Με τους «ασπρόμαυρους» να δυναμώνουν το μπλοκ τους και να πιέζουν την αντίπαλη υποδοχή, το σετ κατέληξε σε αυτούς με 17-25, 1-2.

Με «φόρα» από το προηγούμενο σετ μπήκαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ, παίρνοντας από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 12-16. Παίζοντας σε υψηλό ρυθμό, ο Δικέφαλος διατήρησε την διαφορά του στους τελευταίους πόντους, 17-21, για να τελειώσει το παιχνίδι με άσσο του Πετρέα, 18-25, 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, κόντρα στον ΟΣΦΠ στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.