«Αλώβητος» από την Αθήνα έφυγε ο ΠΑΟΚ

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Αθήνα των Αμαζόνων με 0-3, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Λι, Φιντόν, Μερτέκη, Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Κογιάρ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και τα μέσα του σετ, με τον Δικέφαλο να ξεκινάει καλά, 7-11, τις γηπεδούχες να παίρνουν το προβάδισμα, 14-12, και τον ΠΑΟΚ να απαντά, 14-14. Σ' εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν ένα μικρό προβάδισμα, 14-17, το οποίο αύξησαν σε κομβικό σημείο του σετ, 16-21. Η διαφορά αυτή έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα του Φενόλιο, με πόντο της Καλαντάτζε, να κάνει το 19-25, 0-1.

Περισσότερο αποφασισμένος να ελέγξει τον ρυθμό μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, παίρνοντας από νωρίς την διαφορά, 6-8, την οποία συνέχισε να διατηρεί, 12-16. Με σύμμαχο τις σωστές αποφάσεις στην επίθεση, η διαφορά αυξήθηκε σε κομβικό σημείο 14-21, για να φτάσει στην συνέχεια με μπλοκ της Τερζόγλου στο 19-25, 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του Φενόλιο μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το παιχνίδι, παίρνοντας διαφορά από νωρίς, 3-8. Συνεχίζοντας σε υψηλό ρυθμό, οι «ασπρόμαυρες» με πόντο της Μερτέκη, διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά, 13-16, για να πάνε στα τέλη του σετ με ακόμα μεγαλύτερ, 14-21. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε στο τέλος, και με δύο μπλοκ της Τσιόγκα, ο ΠΑΟΚ με 16-25 έκανε το 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 29 Ιανουαρίου και ώρα 19:00, κόντρα στον Ηλυσιακό, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.