«Μάγκικη» πρόκριση!

Μεγάλη νίκη πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε στο Άργος του τοπικού Διομήδη με 27-33

Σ' ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 6-6, με την ένταση και το πάθος να είναι τα κυρίαρχα στοιχεία. Με τον Στογιάνοβιτς σε «κέφια», ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, έχοντας παράλληλα και τον τερματοφύλακα του, Γκιγκόφ, σε καλή μέρα. Ο Δικέφαλος στο τελευταίο πεντάλεπτο πήρε μικρό προβάδισμα 11-13, με αυτό να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος μπήκε «φουριόζος», παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με γκολ του Στογιάνοβιτς, 13-17. Στην συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έκανε μία πραγματική κατάθεση ψυχής, δίνοντας παράλληλα ένα επιθετικό ρεσιτάλ. Οι «Μάγκες» έδειξαν την αγωνιστική τους ανωτερότητα στον «παρκέ», παίρνοντας μεγάλη νίκη-πρόκριση με 27-33.

Στην φάση των «16», ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Αερωπό Έδεσσας, εκτός έδρας, την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου ή το Σαββατοκύριακο 5-6 Φεβρουαρίου.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, το Σάββατο 29 Ιανουαρίου και ώρα 18:00 στο «Σπίτι του Χάντμπολ», κόντρα και πάλι στον Διομήδη Άργους, για την 2η αγωνιστική της Β' Φάσης της Handball Premier.

Ημίχρονο: 11-13

Τελικό: 27-33

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 8-8, 9-9, 11-11, 11-13 (ημχ), 12-15, 15-19, 19-22, 22-23, 26-27, 27-33

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκόφ 1, Τσαμουρίδης, Παπάζογλου 2, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Σεϊρεκίδης 5, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 8, Τζωρτζίνης 5, Μισαηλίδης 4