Καθαρή νίκη για τον ΠΑΟΚ επί του Πανναξιακού

Στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Πανναξιακό το απόγευμα της Τετάρτης 16 Φεβρουαρίου 2022, παίρνοντας την καθαρή νίκη με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, δεν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-7. Παρ' ότι η συνέχεια τον βρήκε να ακολουθεί στο σκορ τον αντίπαλο με 7-10, κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει σε 13-13. Οι «ασπρόμαυρες», όμως, έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με +3 πόντους (14-17), με αποτέλεσμα να ακολουθούν μέχρι το 19-20, ενώ κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 21-21. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 27-27, οπότε και ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 29-27 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος άνοιξε γρήγορα τη διαφορά, καθώς προηγήθηκε με 5-1. Με την εικόνα των «ασπρόμαυρων» να είναι διαφορετική στο δεύτερο σετ, το σκορ ήταν διαμορφωμένο σε 8-2 και 10-3, με τις αντίπαλες να μην μπορούν να βάλουν εμπόδια στον ασταμάτητο Δικέφαλο, ο οποίος γρήγορα «εκτόξευσε» τη διαφορά στους +9 πόντους (14-5) και, έπειτα, στους +12 πόντους (19-7), φτάνοντας άνετα στην κατάκτηση του 2-0 σετ με 25-9 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 5-5, με τις «ασπρόμαυρες» να βγάζουν την αντίδραση τους και με ένα σερί 4-0, να προηγούνται στο σκορ με 9-5. Έπειτα, ο ΠΑΟΚ έχτισε σταδιακά μία διαφορά +5 πόντων με 12-7 και 13-8, ενώ στη συνέχεια, προηγήθηκε με 13-8 και 15-10. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να βάλουν εμπόδια στις «ασπρόμαυρες», ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 17-12 στο σκορ, ωστόσο, έδωσε το δικαίωμα στις αντιπάλους του να μειώσουν σε 19-17. Ανεβάζοντας την απόδοση τους οι «ασπρόμαυρες» με 25-19 έκαναν το 3-0.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, έφτασε εύκολα στην νίκη, παίρνοντας τους τρεις πόντους, ενώ πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι του Σαββάτου 19 Φεβρουαρίου 2022, όπου υποδέχεται στη Μίκρα τον Α.Ο. Λαμίας στις 18:00.

ΠΑΟΚ - ΑΟΝ Πανναξιακός: 3-0

1ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 29-27
2ο σετ: 8-1, 1-6, 21-7, 25-9
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-19

Τα σετ: 3-0 (29-27, 25-09, 25-19) σε 68'

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 5 (5/12 επ., 64% υπ. - 45% άριστες), Κλέπκου 1 (1 άσσος, 50% υπ. - 25% άριστες), Κογιάρ 21 (17/35 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λι Ντα 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 40% υπ. - 33% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 3 (3/10 επ., 43% υπ. - 14% άριστες), Τερζόγλου 2 (2/2 επ.), Φιντόν 8 (7/12 επ., 1 άσσος, 91% υπ. - 55% άριστες).