Πλήρωσε την έλλειψη ρυθμού…

Για την 13η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στα Γιάννενα, όπου και αντιμετώπισε τον τοπικό ΠΑΣ, γνωρίζοντας την ήττα με 66-64.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Μακιτάλο, Καρλάφτη, Χαιριστανίδου και Μάντεν.

Στο πρώτο ημίχρονο, η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού ήταν έκδηλη για τον ΠΑΟΚ, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, 11-3. Στην συνέχεια, οι «ασπρόμαυρες» έβαλαν την μπάλα στο καλάθι βρίσκοντας πόντους από την Χόλιβεϊ αλλά και την Μάντεν, ωστόσο η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 26-13, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-30.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ μπήκε με σκοπό να μειώσει την διαφορά, «σφίγγοντας» την άμυνα του. Επιθετικά οι Χόλιβεϊ και Μάντεν ηγούνταν στο σκοράρισμα, με την Καρλάφτη να βοηθάει με περιφερειακά σουτ. Συνεχίζοντας τις σωστές αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση, η διαφορά μειώθηκε αισθητά, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 54-49.

Σε μια τέταρτη περίοδο η οποία δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, ο Δικέφαλος έφερε από την αρχή το παιχνίδι στα ίσια, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε ντέρμπι, 56-56. Στην συνέχεια, η έλλειψη καθαρού μυαλού σε κρίσιμες αποφάσεις, ήταν εκείνη που επέτρεψε στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, 63-58. Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν στο καλάθι, και είχαν ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο με δύο άστοχες βολές της Χαιριστανίδου το τελικό αποτέλεσμα ήταν 66-64.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Κώστα Κεραμιδά στις 26 Φεβρουαρίου κόντρα στις Εσπερίδες Καλλιθέας, εντός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 39-30, 54-49, 66-64

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χόλιβεϊ 24, Μάντεν 17, Χαιριστανίδου 5, Μακιτάλο 8, Στεφανάκη, Κατσαμούρη 2, Τόλη, Καρλάφτη 8(2), Κιλαζίδου, Κουϊνόνες