«Προδόθηκε» από την κούραση...

Για την 5η αγωνιστική της Β' Φάσης της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου και ώρα 12:30, στο «Σπίτι του Χάντμπολ», την ΑΕΚ, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 21-27.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Νικολαΐδη, Παπάζογλου, Μισαηλίδη, Μέντουριτς, Μανωλούδη, Δεληζάνο και τερματοφύλακα τον Γκιγκόφ.

Με σχήμα επτά εναντίον έξι στην επίθεση, ο Παναγιώτης Γούσιος ρίσκαρε επιθετικά, βγάζοντας εκτός παιχνιδιού τον τερματοφύλακα, προκειμένου ο ΠΑΟΚ να βρει περισσότερες λύσεις. Το σχήμα αυτό φάνηκε αποδοτικό, καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ βρήκαν λύσεις, βγάζοντας παράλληλα ποικιλία στο σκοράρισμα όσον αφορά τα πρόσωπα. Με σύμμαχο το πάθος και τις ώριμες αποφάσεις στο παιχνίδι τους, οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν επαφή με το σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 13-14.

Σ' ένα δεύτερο ημίχρονο το οποίο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε μαχητικός, και παρά τις σοβαρές απουσίες, κρατούσε επαφή με το σκορ μέχρι και στο τελευταίο δεκάλεπτο, 19-21, έχοντας τον Τζωρτζίνη επιθετικά σε μεγάλη μέρα. Στα τελευταία λεπτά ωστόσο, ο Δικέφαλος, μην έχοντας και πολλές λύσεις από τον πάγκο, έβγαλε κούραση, επιτρέποντας στους αντιπάλους να πάρουν διαφορά, 20-25. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα με 21-27.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, την Τετάρτη 2 Μαρτίου και ώρα 17:00, απέναντι στον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας, εντός έδρας, για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 8-9, 10-10, 11-13, 13-14 (ημχ), 15-16, 15-17, 18-20, 19-21, 20-25, 21-27

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος 3, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 1, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 4, Μισαηλίδης 2.