Του στοίχισε η κούραση...

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Καλαθοσφαίρισης Γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τις Εσπερίδες Καλλιθέας στο PAOK Sports Arena, από τις οποίες και γνώρισε την ήττα με 56-83.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Δικεφάλου πήραν το προβάδισμα με 10-7, με τη συνέχεια να τις βρίσκει χωρίς "φρένα", εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +14, 23-9, που ήταν και το σκορ της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρ' ότι οι αντίπαλες προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 28-23, οι «ασπρόμαυρες» άνοιξαν και πάλι τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, προηγούμενες με 34-29.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ, αν και προηγούνταν με 37-34, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να μειώσει σε 37-36 και τελικά να περάσει μπροστά στο σκορ με 37-38. Οι «ασπρόμαυρες» κράτησαν τη διαφορά του ενός πόντου  μέχρι το 42-43, ωστόσο ένα κενό διάστημα των «ασπρόμαυρων» επέτρεψε στον φιλοξενούμενο να προηγηθεί με 42-50. Στη λήξη της περιόδου, ο Δικέφαλος βρισκόταν πίσω στο σκορ με 46-57. Με το τρίτο δεκάλεπτο να είναι καθοριστικό, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 56-83.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη 2 Μαρτίου 2022, όπου υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις 16:00 στο PAOK Sports Arena.

ΠΑΟΚ - Εσπερίδες Καλλιθέας: 56-83

Ημίχρονο: 34-29

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 9, Μάντεν 7, Χαιριστανίδου 6, Μακιτάλο 11(1), Στεφανάκη, Κατσαμούρη 6, Τόλη, Καρλάφτη 17(5), Κιλαζίδου. Εσπερίδες (Νανάκος): Παπαϊωάννου, Καμμένου, Λουκάτου, Μαργέλου, Πότερ 22(1), Μπενέκη 7, Ζούμπατς 4, Βιντσιλαίου 13, Κασάπογλου 14(2), Μπάραμαν 21, Σταμούλου 2.