Στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι με την Λευκάδα

Κατηγορία: Μπάσκετ Γυναικών

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Καλαθοσφαίρισης Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ, τον ΟΣΦΠ, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 82-61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με το σκορ να παραμένει χαμηλό τα πρώτα λεπτά. Στο δεύτερο μισό οι επιθέσεις έδωσαν ρεσιτάλ και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ με τον Δικέφαλο να υπολείπεται μόλις τριών πόντων, 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά άνοιξε αλλά οι «ασπρόμαυρες» κατάφεραν να παραμείνουν σε απόσταση βολής, κρατώντας την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τον Δικέφαλο να είναι πίσω στο σκορ με 37-29.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ, κατάφερε στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου να ελέγξει το παιχνίδι και να μην αφήσει τον αντίπαλό του να ξεφύγει. Έπειτα, τα συνεχόμενα λάθη που έκαναν οι «ασπρόμαυρες», έφεραν ολικό «μπλακ-άουτ», το οποίο ανέβασε την διαφορά στους 24 πόντους και το σκορ στο 66-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι αθλήτριες του Δικεφάλου προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με  82-61.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη 9 Μαρτίου 2022, όταν και υποδέχεται την Νίκη Λευκάδας στις 16:00 στο PAOK Sports Arena.

ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ: 82-61

Ημίχρονο: 37-29

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-29, 66-42, 82-61

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 12, Μάντεν 17, Χαιριστανίδου 6, Μακιτάλο, Μηνοβγίδου, Κατσαμούρη 4, Τόλη 2, Καρλάφτη 15(3), Κιλαζίδου 5.