Νίκη για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 9 Μαρτίου 2022 στο PAOK Sports Arena την Νίκη Λευκάδας για την εξ' αναβολής 12 αγωνιστική του Πρωταθλήματος, όπου και πήρε τη νίκη με 69-65 σκορ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Μακιτάλο, Καρλάφτη, Μάντεν και Χόλιβεϊ.

Στην πρώτη περίοδο, όπως αναμενόταν, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιτεθεί βάζοντας την μπάλα μέσα στο καλάθι, εκμεταλλευόμενος την σωματική υπεροχή των Χόλιβεϊ και Μάντεν. Ο συγκεκριμένος τρόπος παιχνιδιού φάνηκε αποδοτικός, παίρνοντας ωστόσο μία σημαντική βοήθεια και από την Καρλάφτη, η οποία «πυροβολούσε» από τα «6.75». Με τρίποντο της αρχηγού του Δικεφάλου, η περίοδος έκλεισε με τις «ασπρόμαυρες» μπροστά με έξι, 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα, πετυχαίνοντας ένα μικρό σερί 0-4, το οποίο έφερε και πάλι την διαφορά στο καλάθι, 21-19. Συνεχίζοντας να παίρνει ο ΠΑΟΚ πόντους από την τριάδα Χόλιβεϊ-Μάντεν-Καρλάφτη, η διαφορά επέστρεψε στους πέντε, 26-21. Με μικρά σερί εκατέρωθεν η διαφορά μειωνόταν και αυξανόταν συνέχεια, ωστόσο ο Δικέφαλος έβρισκε τον τρόπο να την διατηρεί στους πέντε, 30-25. Με «αγκάθι» τα χαμένα ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενες μείωσαν την διαφορά, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 34-32.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 36-36, οπότε και ο Δικέφαλος πήρε τον έλεγχο και το προβάδισμα, προηγούμενος με 44-37. Οι αντίπαλες, σε εκείνο το σημείο, πλησίασαν, με ένα σερί εύστοχων σουτ, με 44-43, ενώ τελικά πέρασαν μπροστά στο σκορ με 44-48, που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά στο σκορ με 49-48 και πήρε ένα προβάδισμα +4 πόντων (54-50) και, χωρίς να χάσει το προβάδισμα, παρά τις σθεναρές προσπάθειες αντίστασης των αντιπάλων, έφτασε στη νίκη με 69-65 σκορ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Κώστα Κεραμιδά, την Κυριακή 13 Μαρτίου και ώρα 14:00, απέναντι στην Δάφνη Αγ. Δημητρίου, στο PAOK Sports Arena.

ΠΑΟΚ - Νίκη Λευκάδας: 69-65

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-32, 46-48, 69-65

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Hollivay 10, Madden 20, Χαιριστανίδου 8, Makitalo 8, Μηνοβγίδου, Γρηγορίου, Κατσαμούρη, Τόλη, Καρλάφτη 17, Τόγια, Κιλαζίδου 6