Πέρασε από την Άρτα και «σφράγισε» το πλεονέκτημα στους τελικούς!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Με νίκη έκλεισε την Β' Φάση της Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας στην Άρτα της τοπικής Αναγέννησης με 21-41.

Ο Δικέφαλος επιβεβαίωσε από νωρίς τον τίτλο του φαβορί, παίζοντας γρήγορο και όμορφο χάντμπολ, σε τέτοιο ρυθμό όπου οι αντίπαλες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν. Με καλή άμυνα και γρήγορο παιχνίδι στο τρανζίσιον, οι «ασπρόμαυρες» μεγάλωναν λεπτό με το λεπτό την διαφορά, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 11-16.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, στο οποίο ο Δημήτρης Πελεκίδης είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής, δίνοντας πολύτιμα λεπτά συμμετοχής στις παίκτριες του. Το τελικό 21-41, έδωσε τη νίκη και την πρωτιά στην Β' Φάση για τον ΠΑΟΚ mαteco.

Με αυτή την επικράτηση ο ΠΑΟΚ mαteco βρέθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, και θα αντιμετωπίζει το ΟΦΝΙ στους τελικούς έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας.

Τα πεντάλεπτα: 0-0, 2-2, 3-6, 8-9, 10-12, 11-16 (ημχ), 13-21, 14-26, 18-31, 18-33, 20-36, 21-41

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Εμμανουήλ, Μεντεσίδου 1, Βράνσιτς 6, Χριστοφόρις 1, Καραχαρίση 3, Αμβροσιάδου 1, Τάκη, Σεβδίλη 10, Ζενέλι 4, Νίκολιτς 1, Μποριζόφσκα 6, Γκρμπάφσεβιτς 2, Αργυροπούλου 1, Μπουράτο 2